Artykuły

Towarzystwo Przyjaciół Teatru (cz. 1)

Towarzystwo Przyjaciół Teatru Polskiego powstało w pierwszej dekadzie lipca 1922 roku z inicjatywy członków działającego w latach 1921-1922 Towarzystwa Sztuki i Wiedzy. Głównym celem Towarzystwa było utworzenie polskiego teatru w Katowicach i popularyzacja sztuki teatralnej wśród polskiej ludności Górnego Śląska - pisze Lech Szaraniec w tygodniku Kocham Katowice.

W skład pierwszego zarządu, który ukonstytuował się w dniu 15 lipca 1922 roku, weszli: dr Feliks Bocheński, Paweł Dąbek, Jan Piechulek, Wincenty Czaplicki, dr Maksymilian Wilimowski, Artur Kmiotek i Marian Cyrus-Sobolewski. Prezesem wybrano dr Feliksa Bocheńskiego, ówczesnego prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach. W zebraniu uczestniczył z ramienia Naczelnej Rady Artystycznej Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) Juliusz Osterwa.

Głównym celem Towarzystwa było utworzenie polskiego teatru w Katowicach i popularyzacja sztuki teatralnej wśród polskiej ludności Górnego Śląska. Udział Juliusza Osterwy miał ułatwić wybór typu teatru szczególnie potrzebnego na Śląsku. Brano wówczas pod uwagę konkurencyjność teatru niemieckiego z Bytomia, który był teatrem muzyczno-dramatycznym i występował na deskach teatru katowickiego.

Ostatecznie zadecydowano, że będzie to teatr komediowo-dramatyczny z uwzględnieniem wodewilu. TPTP uzyskało jednocześnie zgodę od Magistratu miasta Katowic na korzystanie z gmachu teatru na równi z Niemiecką Gminą Teatralną. Ten stan prawny trwał do 22 października 1924 roku, kiedy to władze miejskie przyznały Towarzystwu prawa pełnej dzierżawy gmachu i możliwość występów polskiej sceny przez 21 dni w miesiącu, a nie jak to było poprzednio - 15 dni.

Jednocześnie ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora teatru. W sierpniu 1922 roku pierwszym dyrektorem Teatru Polskiego został dr Tadeusz Wierzbida. Inauguracyjne przedstawienie odbyło się 7 października 1922 roku. Grano wówczas "Królewskiego Jedynaka" Lucjana Rydla. Od tej chwili rozpoczęło się dla Towarzystwa pasmo zmartwień i kłopotów finansowych, związanych z prowadzeniem teatru.

(cdn)

--

Na zdjęciu: budynek otwartego w 1907 roku Teatru Miejskiego (Stadttheater). W październiku 1922 roku, dzięki inicjatywie zawiązanego w Katowicach Towarzystwa Przyjaciół Teatru Polskiego, zainaugurowana została działalność Teatru Polskiego w Katowicach

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji