Artykuły

Polskie Radio. Słuchowisko "W małym dworku" w radiowej Jedynce

W najbliższy piątek po godz. 21.00 Program 1 Polskiego Radia zaprasza na słuchowisko "W małym dworku" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Krzysztofa Kolbergera w gwiazdorskiej obsadzie.

W rolach głównych m.in. Piotr Adamczyk, Krzysztof Globisz (na zdjęciu), Krzysztof Gosztyła, Julia Kijowska i Anna Romantowska. Cykl "Wielka klasyka" jest kontynuacją cyklu "Klasyka polskiego dramatu". Słuchowisko Teatru Polskiego Radia zostanie nadane w nowoczesnym systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II.

"W małym dworku" to parodia realistycznej sztuki Tadeusza Rittnera o tym samym tytule. Akcja dramatu S.I. Witkiewicza toczy się w małym dworku zubożałego ziemiaństwa. Autor umieszcza w nim galerię oryginałów i dziwaków. Fabularnym punktem wyjścia w sztuce jest przybycie do domu Dyapanazego Nibka (w tej roli Krzysztof Globisz), jego córek (Monika Pikuła i Julia Kołakowska) i kuzynki Anety Wasiewiczówny (Julia Kijowska), która po zagadkowej śmierci matki ma zająć się pociechami Dyapanazego. I jeśli to wydarzenie należy do kategorii naturalnych to wszystko, co wydarzy się później, jest już zgoła... nieoczywiste.

Dzieło Witkacego jest pełne humoru, absurdalnych wydarzeń i zadziwiających motywacji bohaterów. Dramatyczny finał wizyty widma Matki w zdeformowanym przez Witkacego świecie w pewnym sensie bawi, ale i przeraża.

W słuchowisku występują: Krzysztof Globisz (Dyapanazy Nibek), Anna Romantowska (Widmo matki), Monika Pikuła (Amelka), Julia Kołakowska (Zosia), Julia Kijowska (Aneta Wasiewiczówna), Piotr Adamczyk (Jęzory Pasiukowski), Krzysztof Gosztyła (Ignacy Kozdroń), Maria Ciunelis (Kucharka Urszula Stechło), Jan Matyjaszkiewicz (Jan Maszejko), Mateusz Narloch (Chłopiec kuchenny Marceli Stęporek) oraz Krzysztof Kolberger w roli Narratora.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy, Teatr Polskiego Radia podejmuje pionierskie przedsięwzięcia w historii polskiej radiofonii. Słuchowisko zrealizowano techniką wielokanałową, oznacza to, że słuchacze Polskiego Radia na falach UKF-FM lub na platformie Cyfra +, dysponujący zestawem kina domowego z włączonym dekoderem odbioru Dolby Pro Logic II, będą mogli w pełni doświadczyć przestrzennych wrażeń estetycznych. - Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom wzrośnie satysfakcja słuchaczy, a grono miłośników "Wielkiej klasyki" na antenie Polskiego Radia poszerzy się - mówi Andrzej Brzoska, reżyser Teatru Polskiego Radia. - System wielokanałowy jest przyszłością radia, może powiększyć jego audytorium, stwarza nowe niewyobrażalne możliwości dla form artystycznych. Jestem przekonany, że metoda wielokanałowej realizacji słuchowisk to historyczna szansa nadania tej formie nowego wymiaru artystycznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji