Artykuły

Legnica. Teatr Modrzejewskiej na "Imieniny Heleny"

W czwartek 23 kwietnia legnicki teatr świętować będzie w sieci "Imieniny Heleny". Pierwotnie akcja miała być adresowana w realu do legnickich Helen. Rzeczywistość, w której zawieszono działalność sceniczną teatrów, wymusiła zmianę pomysłu. Od 10 do 22, co dwie godziny, teatr będzie publikował na facebooku okolicznościowe materiały poświęcone patronce, a fragmenty wideo także na kanale YouTube.

23 kwietnia to magiczna data. To rzeczywiste imieniny Heleny, równocześnie także dzień urodzin (i śmierci) Williama Szekspira, a Modrzejewska/Modjeska największe triumfy świętowała właśnie w rolach szekspirowskich. Pomysł na scenariusz wydarzenia "Imieniny Heleny, czyli prawie wszystko co chcielibyście wiedzieć o Helenie Modrzejewskiej, ale baliście się zapytać" zrodził się zatem automatycznie.

Kim naprawdę była patronka (od 1999 roku) legnickiego teatru? Najwybitniejszą polską aktorką w historii, która wprowadziła na nasze sceny Słowackiego i Szekspira? Z pewnością. Jedną z najpiękniejszych kobiet epoki, łamiącą serca mężczyzn? Nią również. Legendą teatru, której sława przekroczyła Ocean? Bez wątpienia. Artystką o bezgranicznej odwadze i ambicji, którym dała spektakularny dowód, objeżdżając w serii tournée gigantyczny obszar Stanów Zjednoczonych? Nie da się zaprzeczyć. Modrzejewska bowiem bogactwem osobowości, barwnością życiowych przygód, mocą temperamentu mogłaby obdzielić kilka osób.

Zagrała prawie 300 ról w 300 miastach, dając 6 tysięcy przedstawień, w tym 750 w Warszawie, 520 w Nowym Jorku, 390 w Krakowie, 320 w Londynie i 300 w San Francisco. Nielichy dorobek, a przy tym świadectwo katorżniczej pracy. Kiedy przemierzała Amerykę wynajętym wagonem bywało, że w jedynym tygodniu grała w czterech miastach, niekiedy po dwa przedstawienia dziennie. Grała nawet osłabiona, niemal nigdy nie odwołała spektaklu z powodu niedyspozycji. Była też mistrzynią własnej promocji, celebrytką swoich czasów, całkowicie pochłoniętą pogonią za sukcesem.

- W dniu imienin Heleny chcemy razem z Wami przypomnieć tę fascynującą postać. Odkryjemy nieznane tajemnice Modrzejewskiej, przypomnimy poświęcony jej legnicki spektakl sprzed lat, obejrzymy ją na pięknych, wysmakowanych zdjęciach z epoki. Zostańcie w domu - z nami, z Teatrem Modrzejewskiej! - zachęcają legniccy organizatorzy wydarzenia dodając, że 23 kwietnia od godz. 10.00 do 22.00 co dwie godziny na okolicznościowym wydarzeniu na facebooku (fragmenty zapisów video także na teatralnym kanale na youtubie) umieszczą kolejne przygotowane posty:

10.00 "Modjeska" wg Kazimierza Brauna w reżyserii Jacka Głomba - fragmenty zapisu wideo spektaklu teatru w Legnicy z 1999 roku (w rolach Małgorzata Urbańska i Dariusz Maj) z komentarzem reżysera.

12.00 Nieznana Helena M. odcinek 1.

14.00 Helena w krainie Szekspira - fotografie szekspirowskich ról Heleny Modrzejewskiej.

16.00 Nieznana Helena M. odcinek 2.

18.00 Helena Modrzejewska - Chłapowska - Madame Modjeska - Countess Bozenta - wirtualna wystawa przygotowana przez Fundację Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

20.00 Nieznana Helena M. odcinek 3.

22.00 "Wokół Modrzejewskiej" - fragmenty zapisu wideo spotkania aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i aktorów Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie z września ub. roku w 20. rocznicę obrania przez legnicki teatr patronki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji