Artykuły

Gdańsk. Grzegorz Gzyl czyta opowiadanie Krzysztofa Lipowskiego

Opowiadanie z książki "Last train" autorstwa Krzysztofa Lipowskiego jest bohaterem kolejnej odsłony cyklu #gdanskczyta. Tekst odczytał na głos aktor teatralny i telewizyjny Grzegorz Gzyl. Posłuchajcie.

Książka "Last train. Opowiadania i eseje", autorstwa Krzysztofa Lipowskiego, została wydana w 2019 roku. Zawarte w niej teksty łączy poczucie nieuchronnego końca, szeroko rozumianego - na przykład końca życia lub pewnego jego etapu. Dotykają zagadnień takich, jak ostatnia podróż, ostatnie spotkanie, ostatni list... Spaja je aura smutku i żalu, bohaterowie mierzą się z przeszłością i teraźniejszością, z samotnością i zapomnieniem, z wojną i chorobą, ze starością i śmiercią.

To książka niełatwa, ale przepełniona czułością i empatią. Lipowski swoich bohaterów rysuje subtelnie, a przywoływanym postaciom historycznym nadaje cechy przede wszystkim zwykłych ludzi, borykających się, jak każdy, z tymi samymi problemami i troskami egzystencjalnymi.

Posłuchajcie, jak fragment książki - jedno z opowiadań - brzmi w interpretacji dobrze znanego w Trójmieście za sprawą m.in. kreacji w Teatrze Wybrzeże, cenionego aktora teatralnego i telewizyjnego, Grzegorza Gzyla. We wstępie o książce i jej tematyce opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

O autorze: Krzysztof Lipowski (ur. 1961) - jest doktorem nauk humanistycznych i pracuje jako nauczyciel w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krokowej. W latach 1988-1990 przebywał na stypendium Fundacji Otto Beneckego w Berlinie Zachodnim. Po powrocie do Polski współredagował gdańskie pismo literacko-artystyczne "Przedproża". W roku 1993 studiował literaturę na uniwersytecie w Tybindze. Wydał zbiór opowiadań Miód i wosk (2008), w których opisał złożone relacje polsko-niemieckie na Pomorzu. Jest także autorem artykułów naukowych publikowanych w tomach pokonferencyjnych i na łamach takich pism jak: "Ogród. Kwartalnik", "Tytuł", "Topos", "Orbis Linguarum", "Wyspa. Kwartalnik Literacki", "Biuletyn Historii Sztuki", "Panoptikum", "Schulz/Forum". Współpracuje z Kwartalnikiem Artystycznym "Bliza", zamieszczając eseje i opowiadania. Wspólnie z gimnazjalistami redaguje również stronę internetową www.bigos.pl.

#gdanskczyta to stworzony przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku cykl spotkań, organizowanych w ramach publicznej czytelni on-line. Zaproszeni do współpracy autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają na głos książki dla dzieci, a dorosłym - fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem, wydanych w 2019 roku.

Wszystkie nagrania w ramach wideo czytelni publikowane są na profilu biblioteki na Facebooku: BibliotekaPublicznaGdansk, oraz na stronie www.wbpg.org.pl, w aktualnościach - dwa razy w tygodniu. We wtorki, o godz. 15:00, aktorzy odczytują fragmenty literatury dziecięcej, a w piątki o tej samej porze - fragmenty książek napisanych przez lokalnych autorów lub dotyczących Gdańska i Pomorza. Można ich wysłuchać także na portalu www.gdansk.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji