Artykuły

Berlin. "Grundgesetz" Marty Górnickiej z Maxim Gorki Theater online

"Grundgesetz" spektakl wyreżyserowany przez Martę Górnicką i wyprodukowany przez Maxim Gorki Theater dostępny dziś online w ramach projektu "Gorki Stream". Spektakl miał premierę pod Bramą Brandenburską w Berlinie z okazji Dnia Jedności Niemiec 2018.

WOLNOŚĆ, PRAWO AZYLU, PRAWO DO OPORU, OBYWATEL, NARÓD, HAIMAT, DEMOKRACJA, SPRAWIEDLIWOŚĆ, JEDNOŚĆ - polityka eksploatuje słowa, zawłaszcza, rozdziera, poddaje testowi. Wprowadza w stan wojny.

Kto jest podmiotem NIEMIECKIEJ Konstytucji? W czyim imieniu mówi? Do kogo należy? Co znaczy dla Ciebie?

Czy tekst gwarantujący prawa podstawowe "wszystkim Niemcom" jest w stanie zatrzymać przemoc, rasizm? Czy jakikolwiek tekst "gwarantujący" demokracje, jest w stanie ja "obronić"?

W Dzień Jedności NIEMIEC, pod bramą BRANDENBURSKĄ w miejscu-symbolu jedności i podziału, pod pomnikiem przywołującym podział Niemców na dwa bloki i dwa ustroje społeczne, a zarazem ich zjednoczenie i ustanowienie demokratycznego państwa, Marta Górnicka poddaje Ustawę Zasadniczą performatywnemu testowi. STRESS TEST (nazywany też "torture testing") to działanie na badany obiekt albo materiał ekstremalnymi siłami, aby sprawdzić jego wytrzymałość, i ujawnić limit bezpiecznego użytkowania i moment ostatecznej awarii. To pojęcie z zakresu ekonomii, informatyki i medycyny określa graniczne procedury bezpieczeństwa we wszystkich dziedzinach naszego życia. Komputer albo serce poddaje się ekstremalnemu wysiłkowi, żeby sprawdzić, jak długo zdolne są pracować. Ile krwi może przepompować serce? Kiedy komputer się zawiesi? W jakich warunkach dany układ przestaje funkcjonować, bo działające na niego siły przekraczają jego wydolność?

"Interesuje mnie napięcie między prawem i przemocą - granice i wytrzymałość konsensusu, który chroni nas przez użyciem przemocy i pojmowaniem śmierci przeciwnika jako ostatecznego sposobu rozwiązywania sporów. Ten konsensus możemy uzyskać jedynie w języku. To słowa, które zapisujemy w postaci prawa, mają nam gwarantować rozbrojenie. To one dosłownie wyjmują broń z naszych rąk i pozwalają przekroczyć zasadę przemocy. Ale to także one - odpowiednio użyte - uzbrajają przeciwników. Każdy akt ludobójstwa, każdy akt systemowej przemocy i odmowy solidarności, która przynosi śmierć, dokonuje się najpierw w języku.

Dziś społeczeństwo niemieckie jest głęboko podzielone w wizji samego siebie. Gwałtownie ścierają się ze sobą dwa obrazy wspólnoty - narodowej i homogenicznej oraz otwartej i różnorodnej. Walka toczy się na słowa, a także o słowa.

Czyja wizja "służy pokojowi na świece"? Kto "jest narodem"? Kto "jest większością"? Kim jest obywatel? Kim jest obcy? Do kogo należy ten kraj? Który NIEMIEC należy do NIEMIEC? Kim są "ALLE DEUTSCHEN!"?

Poddając Ustawę Zasadniczą testowi warunków skrajnych, mierzymy maksymalną wydajność i obciążenie słów".

Spektakl dostępny przez 24 godziny, do 16 kwietnia do godz. 18.00. Link do streamingu poniżej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji