Artykuły

Warszawa. Retransmisja "Requiem katyńskiego" w Radio dla Ciebie

Widowiskowe "Requiem katyńskie", skomponowane przez Pawła Muzykę na cześć ofiar Zbrodni Katyńskiej w piątek o godz. 19 retransmituje Radio dla Ciebie. Gorąco polecamy! - przypomniało we wpisie na Twitterze Narodowe Centrum Kultury (NCK).

Na stronie NCK przypomniano, że "Requiem katyńskie" powstało, by uczcić obchodzony 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jego prapremiera miała miejsce 12 kwietnia 2017 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury z Fundacją Instytut Promocji Kultury Polskiej (FIPKP).

">>Requiem katyńskie<< autorstwa Pawła Muzyki to oratorium łączące słowo z dźwiękiem i obrazem, napisane, by zachować pamięć o potwornej, ludobójczej zbrodni na Polakach. To również sposób na uhonorowanie żołnierzy polskich, zamordowanych w Katyniu przez NKWD" - czytamy w zapowiedzi widowiska.

Zdaniem prezesa FIPKP Przemysława Firka, w oratorium tym kompozytor Paweł Muzyka "potrafił zareagować swym wewnętrznym napięciem na grozę dziejów narodu, a jego przesłanie przemawia do każdego".

W oratorium wystąpili: Elżbieta Towarnicka, Beata Rybotycka, Wanda Wiktoria Franek, Tomasz Kuk, Przemysław Firek i Sebastian Perłowski, oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia, Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego i Chór Dziecięcy przy Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

Emisja "Requiem katyńskiego" - w piątek o godz. 19 na antenie Radia dla Ciebie.

Jak przypomniano na stronie NCK, centrum od lat angażuje się w działania związane z upamiętnianiem zbrodni katyńskiej. Od 2007 r. prowadzi kampanię społeczno-edukacyjną "Pamiętam. Katyń 1940", było organizatorem "Katyńskiego Marszu Cieni" oraz wydawcą serii publikacji "Biblioteka Katyńska".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji