Artykuły

Wrocław. "Trzy wesołe krasnoludki" z Capitolu online

"Trzy wesołe krasnoludki", rodzinny musical według poematu Jana Brzechwy z muzyką Mikromusic, trafi do sieci w najbliższą sobotę, 11 kwietnia w południe.

Spektakl Teatru Muzycznego Capitol będzie można oglądać online do wznowienia normalnej działalności teatru, podobnie jak dwa wcześniej uwolnione spektakle dla dorosłych: "Śmierdź w górach" i "Idiotę".

Opowieść w dziesięciu odsłonach wyreżyserował Konrad Imiela. Przedstawienie jest w całości śpiewane, muzykę skomponował wrocławski zespół Mikromusic (Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński), bajkowe kostiumy i scenografię zaprojektowała Anna Chadaj, wizualizacje wyszły spod ręki Jakuba Lecha, a choreografię opracował Jacek Gębura.

Trzy wesołe krasnoludki polecą na Księżyc, będą nurkować, wynajmować wiatr i wypasać biedronki, urządzą turniej rycerski i koncert rockowy. Mnóstwo emocjonujących zdarzeń, prześmieszne zwroty akcji, pogodna muzyka, wypełniająca sceniczny mikroświat: to wszystko spodoba się dzieciom, a rodzice i dziadkowie z pewnością docenią lekkość żartu, którym przyprawiona jest ta historia.

Zapomniany poemat Brzechwy

Historię o trzech przebiegłych stworkach leśnych ("Tre knepiga troll") napisał i zilustrował w latach 30. XX wieku szwedzki autor książek dla dzieci, Einar Norelius. Opowieść przełożył na język polski L.J. Wirski i według tego właśnie tłumaczenia Jan Brzechwa spisał krasnoludkowy poemat wierszem. Książeczka w wersji polskiej - z ilustracjami Noreliusa - ukazała się nakładem Nowego Wydawnictwa w Warszawie (Zakłady Graficzne Straszewiczów). Bajka musiała się podobać, bo wkrótce potem w księgarniach pojawiły się "Krasnoludki w ciepłych krajach: nowe przygody trzech wesołych krasnoludków". W powojennej Polsce "Trzy wesołe krasnoludki" miały tylko dwa wydania w Czytelniku, w latach 1959 i 1961, z rysunkami Jerzego Desselbergera.

Sześć sezonów na afiszu

Premiera przedstawienia miała miejsce w 2013 roku na scenie Impartu, jeszcze podczas przebudowy Capitolu. Po otwarciu teatru "Krasnoludki" przeniesiono na Dużą Scenę. Spektakl obejrzało blisko 50 tysięcy widzów.

Planszówka do pobrania

Częścią programu do spektaklu była gra planszowa z przygodami krasnoludków. W oczekiwaniu na spektakl można ją pobrać ze strony teatru i wydrukować (na dwóch kartkach A3 lub czterech A4). Grę narysowała Magda Wosik.

Można jeszcze kupić płytę z muzyką Mikromusic ze spektaklu (CD zawiera też wersje instrumentalne kilku utworów, do wspólnego śpiewania w domu) - jest dostępna w sklepiku online, na stronie teatru www.teatr-capitol.pl. Kosztuje 26 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji