Artykuły

Katowice. 90. rocznica urodzin Barbary Ptak

Barbara Ptak należy do grona najwybitniejszych polskich kostiumologów i scenografów - podkreślił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, który w poniedziałek skierował do artystki list z okazji 90. rocznicy jej urodzin. "Pani kunszt zabłysnął na arenie międzynarodowej" - napisał.

Barbara Ptak - autorka oprawy plastycznej oraz kostiumów do ponad 100 przedstawień dramatycznych, oper, operetek, musicali oraz ponad 80 filmów, w tym czterech nominowanych do Oscara - obchodzi w poniedziałek 90. rocznicę urodzin.

"Z okazji jubileuszu urodzin niech mi będzie wolno złożyć Pani najserdeczniejsze życzenia, wraz z wyrazami podziwu wobec osiągnięć, które od lat przyczyniają się do rozwoju kultury naszego kraju. Należy Pani do grona najwybitniejszych polskich kostiumologów i scenografów. Na Pani sukces złożyły się artystyczna osobowość, wyjątkowy talent oraz odwaga w podejmowaniu niekonwencjonalnych decyzji twórczych" - napisał w opublikowanym przez MKiDN liście Gliński.

"Pani zawodową postawę idealnie oddają słowa Michała Anioła, który uważał, że nigdy nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość. Słynna perfekcja i niezawodność spotkały się z uznaniem tak wybitnych reżyserów jak Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Jerzy Kawalerowicz, czy Jerzy Antczak" - dodał.

Minister kultury przypomniał też, że projektowane przez Barbarę Ptak kostiumy i scenografie "zachwycały artyzmem oraz nowatorskimi rozwiązaniami w kilkudziesięciu filmach i serialach". Wymienił przy tym takie dzieła jak np. nominowane do Oscara "Nóż w wodzie", "Faraon", "Ziemia obiecana" oraz "Noce i dnie". "Pani kunszt zabłysnął na arenie międzynarodowej" - dodał.

"Bogactwo Pani wyobraźni można było podziwiać także w spektaklach dramatycznych, operach, operetkach, musicalach i realizacjach Teatru Telewizji" - napisał Gliński, podając przykłady takich przedstawień - fascynujących widzów wspaniałą oprawą plastyczną - jak "Orfeusz w piekle", "Straszny dwór", "Opętani", "Ocean niespokojny", "Ryszard III", "Don Giovanni" czy "Noc w Wenecji".

"Do wszystkich tych osiągnięć należy dodać działalność pedagogiczną, dzięki której przekazywała Pani studentom bezcenną wiedzę, ale też inspirowała swoją miłością do sztuki" - podsumował wicepremier, życząc jubilatce zdrowia, pogody ducha oraz pomyślności we wszystkich sferach życia.

---

Na zdjęciu: Barbara Ptak w Pracowni Teatralno-Filmowej Muzeum Historii Katowic podczas otwarcia ekspozycji stałej pt. "Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków", Katowice, 19.11.2011 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji