Artykuły

Prof. Gliński w GPC: Kultura przeniosła się do internetu

W nieco wymuszony i przyspieszony sposób będzie się dokonywała zmiana sposobu odbioru kultury - powiedział w wywiadzie dla Gazety Polskiej wicepremier prof. Piotr Gliński. Rozmowa pod tytułem "Kultura przeniosła się do internetu" została opublikowana w sobotnio - niedzielnym wydaniu GPC.

Wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego uważa, że instytucje i twórcy już mogą wpisać internet jako dodatkową, pełnoprawną formę prezentacji swojej twórczości, a z czasem pewnie będą mogli myśleć o jej monetyzacji.

"Nasz nowy program, zachęcający do rozszerzania pól działalności, może być takim właśnie wehikułem, inkubatorem, który pomoże w rozwoju tego rynku" - zapewnił w wicepremier.

Według szefa resortu kultury ludzie kultury na ogół stanęli na wysokości zadania w obliczu sytuacji związanej ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa.

"Po pierwszych, niekiedy przerysowanych reakcjach przyszły refleksja i zrozumienie. Wiele autorytetów tego środowiska uznało, że wobec sytuacji, z którą się mierzymy, osobiste niedogodności mogą zejść na dalszy plan" - powiedział Gliński w wywiadzie.

Podkreślił, że wielu artystów, celebrytów, twórców stało się samoistnymi ambasadorami akcji Zostań w Domu, zachęcając do zachowania dystansu społecznego i dając przykład tego, że nawet w takich warunkach można realizować swoją twórczą aktywność, potrzebę kontaktu z publicznością.

"Domowe koncerty, czytania książek dla dorosłych i dzieci czy sztuk teatralnych w internecie - to tylko najbardziej powszechne i dobre przykłady, że w trudnych sytuacjach na ludzi kultury można liczyć" - ocenił profesor.

Według niego w tej trudnej sytuacji okazało się - paradoksalnie - jak ważną sferę w naszym życiu zagospodarowuje kultura, a internet sprawia, że mamy na wyciągniecie ręki, na kliknięcie - najwspanialsze muzea, teatry czy opery. Sam resort przekazuje informacje o takich inicjatywach m.in. w mediach społecznościowych - podkreślił.

Pytany o wsparcie dla twórców powiedział, że nie uważa, żeby w przypadku udzielania mecenatu państwa były czynione "jakieś polityczne koncesje, żebyśmy kogoś zobowiązywali do czegoś ponad realizację działań, do których artysta sam się zobowiązał, występując o dotację czy stypendium".

"Nie mam też oporów przed wspieraniem dzieł ważnych i znaczących dla polskiej kultury nawet wtedy, gdy po drugiej stronie nie stoją moi fani. Nikt zresztą nie zmusza twórców do korzystania z pomocy, nie jest ona, na całe szczęście, obowiązkowa ani przymusowa" - powiedział prof. Gliński GP.

"Przestrzegałbym natomiast przed szufladkowaniem i kuszącym, choć w gruncie rzeczy upraszczającym, odwołującym się do fałszywego stereotypu przeciwstawianiem artysty urzędnikowi" - stwierdził.

"Niejednokrotnie to właśnie urzędnicy robią wiele, żeby tym twórczym, wolnym duchom pomóc. Bywają urzędnicy bardzo kompetentni, kochający sztukę i nawet - niekiedy - lepiej rozumiejący kulturę i jej potrzeby niż niejeden artysta" - ocenił wicepremier Gliński w rozmowie z Gazetą Polską.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji