Artykuły

Białystok. 14 mln od marszałka na budowę Opery Podlaskiej

14 mln zł chce w przyszłorocznym budżecie województwa zagwarantować marszałek województwa podlaskiego na dalsze prace przy rozpoczętej w lipcu budowie Europejskiego Centrum Sztuki Opera Podlaska w Białymstoku.

Resztę z 20 mln zł potrzebnych na dokończenie budowy stanu surowego obiektu obiecuje pozyskać resort kultury. Takie deklaracje padły we wtorek (29 sierpnia) ze strony marszałka województwa podlaskiego Janusza Krzyżewskiego oraz przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy wizytowali budowę opery.

Dyrektor departamentu sztuki i promocji ministerstwa Barbara Raczyńska powtórzyła, że wcześniejsze deklaracje ze strony ministra kultury o chęci dalszego finansowego wspierania Opery Podlaskiej są aktualne. Nie podała jednak żadnych szczegółów dotyczących kwot wsparcia od 2007 roku. Powiedziała, że w ocenie ministerstwa Opera Podlaska jest w tej chwili największą i najważniejszą inwestycją w dziedzinie kultury we wschodniej Polsce i resort będzie ją wspierał.

W 2006 roku na Operę Podlaską jest zagwarantowanych 12 mln zł - przypomniał marszałek Janusz Krzyżewski. 7 mln zł z tej kwoty to pieniądze z budżetu województwa podlaskiego, 5 mln zł przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na budowie trwają wykopy. Wykonawcy poinformowali, że w ciągu tygodnia zaczną się prace przy budowie fundamentów.

Budowa stanu surowego opery ma kosztować 33 mln zł. Dalsze prace wykończeniowe 70 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z funduszy unijnych. Budowa stanu surowego ma potrwać 16 miesięcy. Wykonawcą budowy opery jest warszawski Warbud SA, który wygrał przetarg na pierwszy etap inwestycji.

Opera - największa inwestycja realizowana przez samorząd województwa kończącej się kadencji - powstaje w centrum miasta, niedaleko Białostockiego Teatru Lalek, w miejscu gdzie do niedawna stał zniszczony miejski amfiteatr. Amfiteatr zdemontowano.

Jak mówi pomysłodawca budowy opery, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Marcin Nałęcz Niesiołowski, obiekt ma mieć charakter "otwartego centrum sztuki". Będzie tam m.in. duża sala na 1,2 tys. osób, mniejsza sala kameralna dostosowana do koncertów muzyki klasycznej, koncertów rozrywkowych, ale też będą się tam mogły odbywać spektakle teatralne.

W obiekcie będzie też miejsce na mniejsze galerie sztuki, restauracje, mały amfiteatr, część wypoczynkową. Obok opery i teatru lalek prywatny inwestor chce budować multikino. Gmach opery ma mieć taki charakter, by mogły się tam odbywać prezentacje kulturalne z różnych dziedzin.

Autorem projektu architektonicznego opery (na zdjęciu) jest prof. Marek Budzyński z Warszawy. Projekt zakłada wkomponowanie obiektu opery w otoczenie zielone. Sam budynek też będzie zielony, bo projekt zakłada umieszczenie na jego ścianach i dachu roślin. Prof. Budzyński powiedział we wtorek na budowie, że na dachu opery stanie pomnik Czesława Niemena, którego imię nosił zdemontowany amfiteatr. Do pomnika będą wiodły schody. Budowa opery ma się zakończyć na przełomie 2009-2010 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji