Artykuły

Legnica. Teatr Modrzejewskiej miał w mieście polskiego przodka

Okazuje się, że polska historia sceny na Nowym Świecie jest dłuższa, niż historia legnickiego teatru, która rozpoczęła się w 1977 roku. Tworzyła ją działająca po 1956 roku instytucja o nazwie Państwowe Teatry Dolnośląskie Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych i premierowe przedstawienia wystawiane na scenie Domu Kultury Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów im. Gerszona Dua w Legnicy.

W czasach, gdy w dzisiejszej siedzibie Teatru Modrzejewskiej w legnickim Rynku działał (1946-1964) Rosyjski Teatr Dramatyczny Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, na Nowym Świecie (współcześnie to Scena na Nowym Świecie legnickiego teatru) dawano polskie premiery. Tak przynajmniej było w sezonie 1958/1959, o czym świadczą zachowane w archiwach afisze i programy tych przedstawień.

14 listopada 1958 roku właśnie w tym miejscu odbyła się premiera trzyaktowej komedii Carla Goldoniego (napisał także wiele librett, do których opery komponowali m.in. Antonio Vivaldi, Józef Haydn, Antonio Salieri. Wolfgang Amadeus Mozart) "Niezwykła historia", którą wyreżyserował Jan Orsza. Była to osiemnastowieczna komedia dell'arte pełna intryg, nieporozumień i zwrotów akcji. Treścią była historia dwójki zakochanych, którą komplikują skłóceni ojcowie młodych, na scenie ukazana równolegle z miłością dwójki ich służących. W tle ukazano typy kupców, dla których najważniejszą sprawą życiową były pieniądze mogące podeprzeć solidność firmy. "Ta czarująca błahostka ma lekkość pianki i powiewność motylich skrzydełek" - pisała ówcześnie recenzentka Expressu Wieczornego. Sztuka była dość popularna na polskich scenach lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Do kolejnej z premier w tym miejscu doszło 20 lutego 1959 roku. Wystwiono "Niespodziankę" Karola Huberta Rostworowskiego (był pierwowzorem postaci Huberta w dramacie Karola Wojtyły "Brat naszego Boga") z 1929 roku. Czteroaktową sztukę wyreżyserował Andrzej Dobrowolski. Pisany gwarą dramat toczył się w wiejskiej rodzinie żyjącej w skrajnej nędzy oczekującej wsparcia od syna, który wiele lat wcześniej wyjechał do Ameryki. Gdy w domu pojawił się zamożny nieznajomy rodzina dokonała mordu, by ukraść pieniądze potrzebne na edukację młodszego z synów. Ofiarą okazał się jego starszy brat. Dramat Rostworowskiego doczekał się realizacji telewizyjnej, którą wyreżyserował w 1978 roku Jan Świderski. Spektakl ten zaliczono do Złotej Setki Teatru Telewizji.

Instytucja o nazwie Państwowe Teatry Dolnośląskie Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych dawała premiery w każdym z tych trzech miast. Najprawdopodobniej sezon 1958/1959 był jednak ostatnim w jej historii.

Teatr na legnicki Nowy Świat powrócił dopiero wiosną 2001 roku wraz z premierą "Hamleta, księcia Danii" w inscenizacji Krzysztofa Kopki i reżyserii Jacka Głomba. Sztuka ta nadal pozostaje w repertuarze legnickiej sceny. W maju 2018 wznowiono ją w odmienionej obsadzie, z czwartym w historii tej inscenizacji odtwórcą roli tytułowej. Najnowszą sztuką zrealizowaną na tej scenie jest dramat Artura Pałygi "J _d_ _ _ _ e. Zapominanie" w reżyserii Pawła Passiniego (premiera w maju 2019). Jesienią ub. roku wystawiano na niej także "Spójrz na nią - pieśniodramat u Modrzejewskiej" z wierszami Anny Podczaszy, wg scenariusza i z muzyką Hanny Włodarczyk, w reżyserii Małgorzaty Kazińskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji