Artykuły

Kraj. Teatralne nowości online. Co, gdzie, kiedy?

Kultura po szoku, jakim było zamknięcie instytucji kultury, dostosowuje się do nowych okoliczności. W najbliższym czasie czeka nas kilka premier online lub unikalnych teatralnych wydarzeń, dostępnych w internecie. Zobacz, jakie teatralne atrakcje czekają nas w najbliższym czasie w Trójmieście i poza nim.

Trójmiejskie nowości w internecie

W reakcji na brak możliwości grania przed publicznością Teatr Komedii Valldal udostępnił w całości autorski musical "Wikingowie. Musical nieletni" Szymona Jachimka w reżyserii Tomasza Valladala Czarneckiego. "Reżyser, mając wszystkie elementy, zadbał o niezbędną dynamikę spektaklu i energię młodych wykonawców. Niektóre z nich wsparte są świetnymi tekstami piosenek (z czego zwłaszcza "Złote jabłko" budzi duże uznanie z powodu świetnej aranżacji). Właśnie wtedy z pełną mocą ma szansę wybrzmieć przesłanie spektaklu - to nie rzeczy, które gromadzimy, nas wzbogacają, tylko ludzie, z którymi żyjemy" - pisaliśmy w recenzji spektaklu.

Z kolei Teatr Gdynia Główna dzięki inicjatywie Gdyni Kulturalnej zarejestrował spektakl "Dzielny kapitan Ahab" inspirowany "Moby Dickiem" Hermana Malville`a w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego. "Przez cały czas dużo się dzieje. Zdarzenie goni zdarzenie, spektakl ma duże tempo i przyciąga uwagę dzieci chociaż początkowo brakuje mu nieco dramaturgii. Prosty, klarowny przekaz (poparty proekologicznym przesłaniem) bez trudu trafi do dzieci" - pisaliśmy w recenzji przedstawienia.

W przyszły weekend czeka nas nie lada gratka, bo Konsulat Kultury planuje premierę online spektaklu "Zacznijmy jeszcze raz" autorstwa Aleksandry Wolf w reżyserii Tomasza Sapryka. Więcej informacji wkrótce.

Premiery i transmisje teatralne online w Polsce

Niektóre teatry szybko otrząsnęły się po zamknięciu ich budynków i coraz śmielej radzą sobie w internecie. Teatr Powszechny w Warszawie do 20 marca włącznie udostępnił eksperymentalny spektakl "Minimum" w reżyserii Michała Salwińskiego. To pierwsze z wielu działań online planowanych przez Teatr Powszechny.

Z kolei Teatr Nowy Poznaniu jako pierwszy (już 12 marca) przeprowadził transmisję swojego najnowszego spektaklu muzycznego "Stan podgorączkowy. Bibobit/Osiecka", stworzonego na bazie koncertu finałowego 22. Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej", którego etap warsztatowy odbywa się w Teatrze Atelier w Sopocie. Za teksty Agnieszki Osieckiej wziął się zespół Bibobit i aktorki Teatru Nowego, wsparci przez kwartet smyczkowy. Całość wyreżyserował Piotr Kruszczyński.

Natomiast Teatr Polski w Bydgoszczy przypomina spektakle, które wyprodukowane zostały przez ten teatr w latach 2007-2017. Oglądać można "Sprawę Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Pawła Łysaka oraz "Witaj/Żegnaj" na podstawie tekstu Susan-Lori Parks w reżyserii Jana Klaty.

Co nowego w najbliższych dniach?

Coraz częściej pojawiają się też zapowiedzi premier teatralnych online. W piątek, 20 marca, zobaczyć będzie można premierę online świetnego monodramu "Zapiski oficera Armii Czerwonej" z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Z kolei w sobotę, 21 marca, odbędzie się najbardziej wyczekiwana premiera tygodnia - jednorazowo wyemitowany zostanie wielokrotnie nagradzany spektakl "Cząstki kobiety" Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó z TR Warszawa.

Do akcji prezentowania spektakli bez wychodzenia z domu włącza się również Teatr Nowy im. Witkacego w Słupsku. W sobotę, 21 marca, zaprezentowany zostanie pierwszy z tytułów online - "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka. Spektakl dostępny będzie po premierze przez 24 godziny.

Według podobnej zasady co Teatr Nowy w Słupsku działać mają prezentacje online spektakli Teatru Nowego Proxima w Krakowie - po premierze online tytuł dla dorosłych dostępny będzie w internecie przez kolejne 36 godzin. W repertuarze prawdziwe hity, jak "Lubiewo", "Wysocki. Powrót do ZSRR", "Murzyni we Florencji", "Macabra Dolorosa" oraz spektakle familijne (dostępne przez trzy kolejne dni po premierze).

Jako pierwsze zaprezentowane zostanie słynne "Lubiewo" według tekstu Michała Witkowskiego w reżyserii Piotra Siekluckiego (piątek, 20 marca). Zaś w niedzielę krakowski teatr pokaże spektakl dla dzieci - "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy w reżyserii Piotra Siekluckiego. Teatr prosi w zamian o dobrowolne datki jako wsparcie w formie "darowizny na cele statutowe", które "przeznaczone zostaną dla młodych aktorów bezetatowych i bezetatowej obsługi technicznej teatru".

W najbliższym czasie będzie można zobaczyć przez internet spektakle Teatru Żydowskiego w Warszawie. Wśród zapowiadanych niebawem premier w internecie znajdzie się m.in. tryptyk Mai Kleczewskiej ("Dybuk", "Golem" i "Berek") czy "Proszę bardzo" w reż. Wiktora Rubina. Swoją ramówkę, w której poniedziałki mają być poświęcone teatrowi, przygotowuje Nowy Teatr w Warszawie.

Udostępnione zostaną również transmisje spektakli dla dzieci. Zobaczyć można Kutnowski Dom Kultury w Warszawie - już 19 marca odbędzie się retransmisja online spektaklu "Lis Przechera" Teatr Puszek Kutnowskiego Domu Kultury. Z kolei "Bajki Pana Brzechwy" w piątek, 20 marca, zagra Teatr Rozmaitości Gwitajcie ze Szczecina.

***

Nadchodzące wydarzenia teatralne online:

Czwartek, 19 marca, godz. 18:05 - "Lis Przechera" online, Teatr Puszek Kutnowskiego Domu Kultury w Warszawie;

Piątek, 20 marca, godz. 17 - "Bajki Pana Brzechwy" online, Teatr Rozmaitości Gwitajcie w Szczecinie;

Piątek, 20 marca, godz. 19:15 - "Lubiewo" online, Teatr Nowy Proxima w Krakowie (dostępny do niedzieli 22.03, do godz. 11);

Piątek, 20 marca, godz. 20 - "Zapiski oficera Armii Czerwonej" online, Teatr Dramatyczny w Białymstoku;

Sobota, 21 marca, godz. 19 - "Cząstki kobiety" online, TR Warszawa;

Sobota, 21 marca, godz. 20 - "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" online, Nowy Teatr w Słupsku (dostępny do niedzieli, 22.03, do godz. 20);

Niedziela, 22 marca, godz. 11 - "Akademia Pana Kleksa" online, Teatr Nowy Proxima w Krakowie (dostępny do środy, 25 marca, do godz. 19).

***

Na zdjęciu: "Cząstki kobiety" TR Warszawa, online; sobota, 21 marca, godz. 19

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji