Artykuły

Internet. Wagner i Mozart na czas kwarantanny

"Tristan i Izolda" z Berlina, "Łucja z Lammermooru" z Piotrem Beczałą z Nowego Jorku i symfoniczne emocje z Filharmonikami Berlińskimi. Siedząc w domu z powodu koronawirusa można zobaczyć wybitne inscenizacje oper i posłuchać niezwykłych koncertów. Oto wybrane propozycje.

Instytucje muzyczne w kraju i za granicą, podobnie jak teatry, muzea, galerie czy kina, zamknęły się dla publiczności na czas walki z pandemią koronawirusa. Zapowiadają bezczynność nawet do 19 kwietnia. Nie chcą jednak tracić kontaktu z publicznością, uruchomiły więc pokazy swoich spektakli i koncertów online w trybie video on demand (VOD). Niektóre, jak nowojorska Metropolitan Opera, otworzyły swoje archiwa i bezpłatnie streamingują historyczne spektakle.

To wszystko daje niezwykłą okazję obejrzenia tych wydarzeń artystycznych, na które nie zdążyliśmy się wybrać do Berlina, Brukseli czy Nowego Jorku. Teraz mamy je u siebie za darmo. I w specjalnie zaprogramowanych seriach, jak Mozart Festival na Opera Vision, Nightly Opera Stream na stronie The Metropolitan Opera, cykle emitowane przez Staatsoper w Berlinie i Monachium.

Takiej inicjatywy nie podjęły na razie Royal Opera House w Londynie czy Opera de Paris, zaś Teatro Real w Madrycie udostępnia swoje zasoby za niewielką opłatą (do 10 euro).

Pierwsi z tą inicjatywą wystąpili Filharmonicy Berlińscy. 12 marca zagrali pod batutą swojego byłego szefa muzycznego Simona Rattle'a zagrali utwory Luciana Berio i Beli Bartoka. Zdecydowali się wystąpić przy pustej sali, ale jednocześnie dla publiczności, oglądającej streaming w czasie rzeczywistym na stronie digitalconcerthall.com. W normalnych warunkach koncert ten byłby płatny - Filharmonicy Berlińscy od dawna prowadzą transmisje internetowe swoich abonamentowych koncertów. Jednak tym razem zrobili wyjątek i muzyki można było słuchać za darmo.

Berliner Philharmoniker - The Digital Concert Hall Now Free for Everyone

Do połowy kwietnia można bezpłatnie słuchać koncertów Filharmoników Berlińskich na wspomnianej stronie digitalconcerthall.com. To prezent dla melomanów na czas pandemii i Wystarczy wpisać specjalny kod BERLINPHIL i koncerty najlepszej orkiestry świata stoją przed nami otworem. Koncert z 12 marca pod batutą Rattle'a ma być tam wkrótce również dostępny.

www.digitalconcerthall.com

Filharmonia Narodowa - Muzyka brzmi dalej

Na czas ciszy warszawska filharmonia poleca wizytę na swoim kanale YouTube, gdzie można znaleźć rejestracje koncertów orkiestry Filharmonii Narodowej z ostatnich lat. Poleca się zwłaszcza "Stworzenie świata" Josepha Haydna pod dyrekcją Andrzeja Boreyki oraz prawykonanie nie wydanego wcześniej drukiem, a znakomicie skomponowanego VI Koncertu skrzypcowego Grażyny Bacewicz w wybitnej interpretacji Bartłomieja Nizioła.

www.youtube.com/user/FilharmoniaNarodowa

Opera Vision - Mozart Festival

Internetowa platforma operowa, która nieprzerwanie (i bezpłatnie) pokazuje dzięki VOD wybrane spektakle z najlepszych scen operowych w Europie, przygotowała specjalny cykl mozartowski - co kilka dni "wypuszcza" nową realizację wybranej opery Mozarta. Najbliższy termin to 20 marca, kiedy Opera Vision szykuje inscenizację "Uprowadzenia z seraju" z angielskiego festiwalu Glyndebourne. Dla tych, którzy nie chcą Mozarta, są inne propozycje: "The Turn of the Screw" Brittena z Opera North w Leeds i "Rusałka" Dworzaka z Opery Flandryjskiej w Gandawie.

www.operavision.eu

Metropolitan Opera - Nightly Opera Stream

Biorąc pod uwagę, że w Ameryce wszystko oparte jest na władzy pieniądza i chęci zysku, co na miejscu widać gołym okiem, jest to wyjątkowo szczodra oferta - nowojorska Metropolitan Opera streaminguje bezpłatnie na swojej stronie woje najlepsze spektakle z minionej dekady, które wcześniej, dzięki przekazowi satelitarnemu pokazywała na całym świecie w ramach słynnego cyklu "Live in HD". Aktualnie dostępna jest "Carmen" z Eliną Garancą i Robertem Alagną, świetny spektakl w reżyserii Richarda Eyre'a. Kolejne będą wchodziły do streamingu o godz. 20 czasu nowojorskiego i będą dostępne na stronie przez 20 godzin.

www.metopera.org

Staatsoper Berlin - Oper und Konzerte fur zu Hause

Osobiście ostrzę sobie zęby na pokaz "Tristana i Izoldy" Richarda Wagnera w reżyserii kontrowersyjnego Dmitri Tcherniakova i pod dyrekcją - co za rozkosz - Daniela Barenboima. Taki plan na 18 marca ma berlińska Staatsoper, jeśli chodzi o bezpłatne video on demand (VOD) na swojej stronie internetowej. Szykuje się także "Carmen" w reżyserii Martina Kuseja (19 marca) i "Kawaler z różą" Richarda Straussa pod dyrekcją Zubina Mehty (21 marca). Nie ma szans na to, żeby nudzić się w domu.

www.staatsoper-berlin.de

Teatr Wielki - Opera Narodowa - Wpuść operę i balet do domu!

Najlepsze inscenizacje dzieł Stanisława Moniuszki zrealizowane w Warszawie, Łodzi i Poznaniu, obejrzeć można na Facebooku Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, m.in. "Halkę" [na zdjęciu] w reżyserii Agnieszki Glińskiej czy balet "Mąż i żona" w choreografii Anny Hop.

www.teatrwielki.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji