Artykuły

Kraków. Niewidomi współtwórcami spektaklu "Rozbitkowie" wg "Burzy"

Spektakl "Rozbitkowie" na podstawie "Burzy" Williama Szekspira jest efektem dwuletnich warsztatów z udziałem niewidomych i niedowidzących. Premiera przedstawienia, w którym wystąpią aktorzy krakowskiego Teatru Ludowego i osoby z dysfunkcjami wzroku, odbędzie się w sobotę.

Uczestnicy projektu "Przewodnicy zmysłów" wraz z artystami wspólnie poszukiwali rozwiązań artystycznych i formalnych, które miały wzmacniać przekaz spektaklu, ale nie poprzez obraz. Dzięki współpracy m.in. z kompozytorem muzyki (Karol Nepelski) powstał wielokanałowy system dźwiękowy wykorzystywany podczas przedstawienia, a rekwizyty i scenografia zostały zaprojektowane tak, by dawały wrażenia dotykowe i zapachowe.

- Zdejmujemy maksymalnie wzrok z tego spektaklu - staraliśmy się przygotować go na bazie doświadczeń zdobytych podczas warsztatów z osobami niewidzącymi i słabowidzącymi. Chodziło nam o to, aby spektakl czytelny był dla takich osób bez audiodeskrypcji - powiedziała w czwartek PAP reżyserka "Rozbitków" Justyna Łagowska.

W widowisku tytułowi "rozbitkowie" trafiają na tajemniczą wyspę. Muszą ją poznać, zasiedlić i stworzyć świat, w którym rozpocznie się Szekspirowska "Burza". "Spektakl bazujący na >Burzy< Szekspira pokazuje, jak marzenia stają się rzeczywistością, jak wyobraźnia wynosi nas na wyżyny własnych fantazji i krok po kroku pozwala im się spełniać" - czytamy w opisie przedstawienia.

Obsadę spektaklu tworzą: Maciej Namysło, Maja Pankiewicz, Kajetan Wolniewicz oraz gościnnie Zofia Czarna, Maciej Ozga, Helena Suchan, Teresa Urbańska, Dorota Wach.

W styczniu odbyły się pierwsze pokazy "Rozbitków", które skierowane były głównie do rodzin oraz bliskich uczestników projektu i służyły również temu, by oswoić nieprofesjonalnych aktorów ze sceną i widzami.

Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji