Artykuły

Warszawa. 11. wielkopostny Festiwal "Nowe Epifanie"

Po raz jedenasty w Warszawie odbędzie się interdyscyplinarny Festiwal "Nowe Epifanie". Wydarzenie, odbywające się pod hasłem "nie dotykaj mnie", rusza 26 lutego i potrwa czterdzieści dni, do 5 kwietnia - informuje PAP Edyta Sudoł z biura prasowego festiwalu.

W programie tegorocznej 11. edycji festiwalu znajduje się: sześć premier teatralnych, spektakle gościnne, tygodniowy cykl koncertów muzyki dawnej, projekcje filmów, warsztaty i wydarzenia kulinarne.

- Program teatralny festiwalu otworzy 4 marca spektakl Katarzyny Minkowskiej "Maria Magdalena. Wykład o grzechu", która rok temu przygotowała na "Nowe Epifanie" spektakl "Judasz" - zapowiedział dyrektor "Nowych Epifanii" Paweł Dobrowolski.

"Maria Magdalena to postać, wokół której koncentruje się program 11. edycji Festiwalu >>Nowe Epifanie<<. Z kanonicznych ewangelii nie dowiadujemy się o niej zbyt wiele. Informacje tam zawarte pojawiają się głównie w formie wzmianek. Zostawiają pole do spekulacji, ale i przestrzeń do artystycznych wyobrażeń. Wiemy jednak, że Maria z Magdali była tą, która spotkała Chrystusa po zmartwychwstaniu i jako pierwsza przekazała ten fakt mężczyznom, apostołom" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

W programie Festiwalu znalazły się też m.in. spektakl "Jezioro" na podstawie tekstu Zuzanny Bojdy w reż. Darii Kopiec oraz niezwykłe widowisko muzyczne "Ordo Virtutum" inspirowane dwunastowiecznym dramatem liturgicznym Hildegardy z Bingen. - Od początku wiadomo było, że istotna będzie warstwa muzyczna tego widowiska i wykonawczyni - Anna Maria Jopek. Myślę, że to będzie doniosła próba zmierzenia się z tym bardzo trudnym tekstem średniowiecznym za pomocą nowoczesnego języka teatru. "Ordo Virtutum" pokażemy 1 kwietnia - pod koniec festiwalu - powiedział PAP Dobrowolski.

"Maria Magdalena to postać, wokół której koncentruje się program 11. edycji Festiwalu >>Nowe Epifanie<<. Z kanonicznych ewangelii nie dowiadujemy się o niej zbyt wiele. Informacje tam zawarte pojawiają się głównie w formie wzmianek. Zostawiają pole do spekulacji, ale i przestrzeń do artystycznych wyobrażeń. Wiemy jednak, że Maria z Magdali była tą, która spotkała Chrystusa po zmartwychwstaniu i jako pierwsza przekazała ten fakt mężczyznom, apostołom" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

"W czasach Jezusa świadectwo przekazywane przez kobietę nie miało wielkiej wagi. Ale dla Jezusa widocznie nie stanowiło to problemu. Właśnie Marię Magdalenę uczynił tą, która miała wytłumaczyć mężczyznom, co się wydarzyło" - napisano.

Hasłem tegorocznego festiwalu są słowa "nie dotykaj mnie", które Jezus skierował do Marii Magdaleny, i które w Wulgacie, łacińskim przekładzie Pisma Świętego, św. Hieronim przetłumaczył jako "noli me tangere" (J20, 17).

- Przed nami 40 dni i 40 wydarzeń 11. edycji festiwalu. Okazja, aby dać się dotknąć, zatrzymać i objąć kobiecie przez wieki nazywanej Apostołką Apostołów - podkreśliła Edyta Sudoł.

"Od lat odnawiamy dialog między twórcami a religią w duchu >>Listu do artystów<< Jana Pawła II. Sięgamy po coraz nowsze, czasem nieoczywiste formy współpracy, ponieważ chcemy inspirować twórców do poruszania interesujących nas tematów" - napisał dyrektor Michał Senk z Centrum Myśli Jana Pawła II, które jest organizatorem festiwalu.

"Jedną z takich form jest >>Laboratorium Nowych Epifanii<<. Już drugi raz zaprosiliśmy artystów do projektu, w którym mogą swobodnie eksperymentować i mierzyć się z podejmowaną tematyką. Efekty w formie spektakli młodych reżyserów tworzą program 11. edycji Festiwalu >>Nowe Epifanie<<. Do uczestnictwa w nim zapraszamy ludzi o różnych wrażliwościach i światopoglądach wierząc, że w świecie targanym konfliktami jest przestrzeń dla wspólnoty" - wyjaśnił.

Jak podkreślił Senk, "dla Centrum Myśli Jana Pawła II tą przestrzenią jest sztuka".

Więcej informacji i szczegóły festiwalowego programu na stronie: https://noweepifanie.pl/program/

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata.

Centrum działa w obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Jest operatorem stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch warszawskich festiwali - Nowe Epifanie oraz Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju, a także inicjatorem i właścicielem multimedialnego portalu JP2online.pl stanowiącego pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i na świecie.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji