Artykuły

Wrocław. Ośrodek Grotowskiego współwłaścicielem stanicy wioślarskiej

Ośrodek Badania Twórczości Jerzego Grotowskiego przejął w piątek [18 sierpnia] od AZS Politechniki Wrocławskiej część zabytkowej stanicy wioślarskiej przy ulicy Na Grobli. W ciągu dwóch lat powstanie tu miejsce na warsztaty i spotkania.

Wczoraj Jarosław Fret, dyrektor Ośrodka Badania Twórczości Jerzego Grotowskiego, podpisał akt przejęcia w darowiźnie od AZS Politechniki Wrocławskiej połowy praw własności budynku. Obiekt będzie współwłasnością AZS-u i Ośrodka Grotowskiego.

Siedziba przedwojennego Klubu Wioślarskiego "Wratislavia" powstała na początku XX wieku według projektu Konrada Helbiga. Po wojnie obiekt zmieniał właścicieli, przez ostatnie lata wioślarze korzystali tylko z jego magazynów, reszta oryginalnej budowli popadała w ruinę. Do dzisiaj zachowały się fragmenty suchego basenu, część wystroju sali balowej i sali kominkowej. Cały budynek wymaga gruntownej renowacji. - Na remont wspólnie z AZS-em wydamy około siedem milionów złotych. Część pochodzi z budżetu miasta, połowę chcemy zdobyć z różnego typu funduszy unijnych. Pomysł na współprowadzenie ośrodka kulturalnego i sportowego jest mocnym argumentem w takich staraniach - zakłada szef Ośrodka Grotowskiego.

Do budynku Na Grobli przeniesiona zostanie większość działań praktycznych Ośrodka: prezentacji, warsztatów. W 2008 roku na kilka miesięcy przyjadą do Wrocławia spadkobiercy Grotowskiego - Thomas Richards i Mario Bagini. - Tu będą pokazy ich akcji i konferencje. Tu będzie realizowany cały program pedagogiczny związany ze szkołą aktorską. To jest realny powrót dziedzictwa Grotowskiego do Wrocławia. Dostęp do ich dokonań będzie łatwiejszy, bo Richards będzie we Wrocławiu dłużej - twierdzi dyrektor Ośrodka.

Równocześnie Na Grobli będą realizowane inne wydarzenia badawcze i artystyczne związane z działalnością Ośrodka Grotowskiego: program stowarzyszenia Chorea, spektaklu Teatru ZAR, warsztaty i projekty artystów ze Wschodu, z Ukrainy i z Rosji.

Już na początku przyszłego roku Ośrodek zmieni zasadę działania. Będzie funkcjonował jako Instytut Jerzego Grotowskiego, będzie zatem instytucją naukową. Jarosław Fret zakłada, że w ciągu 2-3 lat we Wrocławiu odbywać się będą kursy, które mogłyby być wpisane w program studiów państwowych uczelni.

Natomiast w dotychczasowej siedzibie Ośrodka w Rynku powstaną m.in. centrum konferencyjne, biblioteka, rozbudowane zostanie archiwum Ośrodka, co znacznie ułatwi dostęp do niego. W planach jest zorganizowanie księgarni i stałej wystawy dotyczącej dokonań twórcy Teatru Ubogiego.

Prace remontowe w obiekcie rozpoczną się w marcu przyszłego roku. Teraz trwa przygotowanie dokumentacji. Jarosław Fret nie kryje zapału: - Do idei odbudowy tego miejsca przekonały mnie reakcje Eugene'a Barby, Richards i Bagini, którzy zachwycili się tym obiektem. Bryła tego gmachu jest piękna, zamknięta. Taka twierdza Grotowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji