Artykuły

Rzeszów. Wraca festiwal "Źródła Pamięci." W marcu!

Siedem spektakli teatralnych, dwa dni debat, wernisaż plakatów teatralnych i promocja książki Krzysztofa Pleśniarowicza o Tadeuszu Kantorze - znalazły się w programie festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor".

Zapoczątkowane dziesięć lat temu wydarzenie poświęcone jest trzem sławnym reżyserom teatralnym pochodzącym z Podkarpacia. W ubiegłym roku nie odbyło się z powodu braku pieniędzy w budżecie miasta. Teraz wraca do repertuaru imprez kulturalnych Rzeszowa. Dziewiąta edycja potrwa od 25 do 28 marca. Królował będzie absurdalny humor i sztuki nieoczywiste.

Jak zapowiadano w mieście, chociaż na festiwal zabrakło pieniędzy w 2019 roku, w 2020 wydarzenie wróci do rzeszowskiego repertuaru. I to nie jesienią, jak to był w przypadku dotychczasowych edycji, ale już na wiosnę.

- I niewykluczone, że będzie to już stała zmiana pory roku dla "Źródeł Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor" - mówi Aneta Adamska, dyrektor artystyczny festiwalu i założycielka Teatru Przedmieście, która niemal dekadę temu wymyśliła wydarzenie dedykowane trzem uznanym reformatorom teatru. Przypomniała tym samym rzeszowianom, że wyjątkowym zbiegiem okoliczności, który sprawił, że najgłośniejsze nazwiska powojennej polskiej sceny, wywodzą się właśnie z Podkarpacia, warto się chwalić. W Rzeszowie urodził się Józef Szajna i Jerzy Grotowski, a w Wielopolu Skrzyńskim Tadeusz Kantor.

Na festiwal "Źródła Pamięci" przyjeżdżają teatry, które w jakiś sposób kontynuują tradycje wspomnianych twórców, oraz kustosze ich spuścizny, teoretycy i krytycy teatralni. W tym roku Rzeszów powita wszystkich 25 marca (w środę) i będzie gościł przez cztery dni, do 28 marca (sobota).

- Królował będzie absurdalny humor i spektakle nieoczywiste - zapowiada Aneta Adamska. - Dwie wystawią rzeszowscy artyści z Teatru Przedmieście i Teatru Maska. Będzie również pięć spektakli gościnnych. Będą sztuki premierowe. Pojawią się artyści w Rzeszowie dobrze znani i lubiani, jak Irena Jun. Aktorka wystąpi w sztuce "Biesiada u hrabiny Kotłubaj" wg Witolda Gombrowicza.

Chociaż spektakle zagoszczą nas scenach gospodarzy festiwalu - Teatru Przemieście i Teatru Maska - to akurat Irena Jun ma wystąpić w zupełnie nowej przestrzeni. - Na razie to niespodzianka, którą zdradzimy w najbliższych dniach - informuje Aneta Adamska.

W repertuarze festiwalu są również spektakle: "Wiosna" wg Schulza w wykonaniu Teatru Malabar Hotel, "Gęstość zaludnienia" [na zdjęciu] Teatru Kana ze Szczecina, "Raport panika" Arti Grabowskiego. Arti Grabowski pojawi się również w drugim z zaproszonych do Rzeszowa spektakli "Warunki zabudowy", wraz ze Zbigniewem Szumskim.

- Festiwalowi, jak zawsze towarzyszą wydarzenia dodatkowe - zapewnia Aneta Adamska. - Jednym z nich jest otwarcie wystawy plakatów Zbyszka Szumskiego z Teatru Cinema. Ponadto, przez dwa dni będziemy spotykać się na debatach o teatrze, a jednym z punktów programu jest promocja książki Krzysztofa Pleśniarowicza. To poszerzona i uzupełniona przez autora biografia Tadeusza Kantora pt. "Nigdy tu już nie powrócę".

Szczegółowy program festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor", a także bilety na spektakle będą dostępne na stronie Teatru Maska od poniedziałku, 17 lutego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji