Artykuły

Katowice. Film o Kazimierzu Kutzu i spotkanie w Kosmosie

W niedzielę, 16 lutego w kinie Kosmos obchodzona będzie 91. rocznica urodzin Kazimierza Kutza. Wydarzenie to jest zwieńczeniem ubiegłorocznego cyklu "Rok z Kazimierzem Kutzem", w programie którego znalazły się filmy zrealizowane przez zmarłego w 2018 roku reżysera.

W programie wieczoru zaplanowano projekcję filmu z 2018 roku pt. "I blisko i daleko", które jest trzecim spotkaniem Wojciecha Sarnowicza z postacią wielkiego reżysera, stanowiącym swoiste podsumowanie. To także ostatnia nagrana rozmowa z Kazimierzem Kutzem, w której snuje opowieść o twórczości, ale i o filozofii życia.

Film ukazuje Kazimierza Kutza na przestrzeni prawie pół wieku. Wojciech Sarnowicz, autor tego projektu, zrealizował dwa filmy poświęcone bohaterowi. Pierwszy w 1971 r. nosił tytuł "Kazimierz Kutz" i był poświęcony pracy na planie "Perły w koronie", drugi zrealizowany w 1994 r. , "Fakty i mit" związany był z powstawaniem filmu o tragedii górników z kopalni Wujek w stanie wojennym.

Oba filmy pokazywały nie tylko pracę reżysera, ale także stosunek Kazimierza Kutza do historii Śląska, jego skomplikowanych problemów, a przede wszystkim możemy poznać motywację zachowania tutejszych ludzi w zderzeniu z historią.

Reżyser z jednej strony uświadamia Ślązakom kim są, z drugiej odbiorcom spoza Śląska ułatwia zrozumienie ich postaw. I chociaż filmy, o których mowa, wtopione są w tutejszy pejzaż, i mówią faktach tu zaistniałych, to niosą z sobą uniwersalne przesłanie. Dotyczy ono obrony ludzkiej godności, prawa do związków z tradycją, ale także ukazuje proces wchodzenia w nowoczesność. Wszystkie te cechy tutejszej ludności wynikały z jej historycznego doświadczenia, które owocowało odmiennością zarówno od Polski, jak i krajów, pod których rządami Ślązacy byli przez ponad sześć wieków.

Pokaz filmu Wojciecha Sarnowicza połączony będzie ze spotkaniem z ludźmi dla Kazimierza Kutza najważniejszymi - jego rodziną: Iwoną Świętochowską-Kutz oraz synem, Tymoteuszem Kutzem. Spotkanie, które odbędzie się przed projekcją filmu, poprowadzi Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.

Początek o godz. 17.40. Bilety: 12-14 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji