Artykuły

Warszawa. Spotkanie wokół książki "Siła komizmu ...destrukcyjna?" w IT

Instytut Teatralny zaprasza na spotkanie z cyklu "Książka w teatrze" poświęcone książce Romana Dziewońskiego "Siła komizmu ...destrukcyjna?". W rozmowie udział wezmą Barbara Krafftówna i Roman Dziewoński. Spotkanie odbędzie się w środę 12 lutego o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu Teatralnego.

Rzemieślnicy sztuki aktorskiej, z których żaden nie nazwałby siebie artystą: Czechowicz, Kobiela, Dziewoński i Michnikowski, jako główne postaci tej książki, chociaż autor przywołuje także i innych, przypisanych do najtrudniejszego z gatunków dramatu - komedii.

Owi czterej aktorzy występowali także na kabaretowych scenkach: Szpaka, Wagabundy, Dudka i w Kabarecie Starszych Panów. Czy przypisanie ich do tej niezwykle trudnej sztuki, będącej dziś w zaniku, sprawiło, że tak rzadko oglądano ich w tragedii? A może decydował odbiór widzów? Co pozostało w aktorskiej anegdocie, we wspomnieniach ich kolegów m. in.: G. Barszczewskiej, S. Grodzieńskiej, A. Janowskiej, B. Krafftówny, D. Szaflarskiej, D. Damięckiego, P. Fronczewskiego, G. Wonsa, którzy pojawili się na kartach tej książki?

Wrażliwość na świat absurdu, dystansu i dowcipu to cecha unikatowa. Czechowicz, Kobiela, Dziewoński i Michnikowski czuli się w tej materii, jak ryby w wodzie. To była ich siła tragizmu, którą z przyzwyczajenia, idąc tropem śmiechu nazywano siłą komizmu, pełną ironii i groteski - maestrii dramatu.

O tym próbuje opowiedzieć autor.

WSTĘP WOLNY

***

Na zdjęciu: Barbara Krafftówna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji