Artykuły

Bielsko-Biała. W Teatrze Polskim próby "Cyrana de Bergerac"

Jeden z najbardziej charakterystycznych tekstów francuskiej komedii "Cyrano de Bergerac" wystawi Teatr Polski w Bielsku-Białej. Inscenizację przygotowuje Paweł Aigner. Premierę zaplanowano na początek marca - informuje impresariat bielskiej sceny.

Po inscenizacji, którą na naszej scenie przygotuje Paweł Aigner, widzowie mogą się spodziewać wszystkich atutów komedii bohaterskiej: zapierającej dech akcji, szalonych wyczynów, brawurowych pojedynków, wybuchowej mieszanki elementów komicznych i ściskających serce. Wszystko w niezwykłej oprawie scenicznej autorstwa Magdy Gajewskiej, muzycznej - Piotra Klimka i kostiumach Zofii de Ines-Lewczuk - podała Irena Świtalska, która odpowiada m.in. za promocję teatru.

Świtalska dodała, że "Cyrano de Bergerac", czyli komedia bohaterska w pięciu aktach Edmonda Rostanda, to jeden z najbardziej charakterystycznych tekstów francuskiej komedii, balansująca na granicy gatunków: romansu, krotochwili i dramatu bohaterskiego. "Oparty jest na życiorysie Saviniena de Cyrano (de Bergeraca), XVII-w. poety-zabijaki z groteskowo dużym nosem, który nie pozwala mu wyznać swych uczuć pięknej kuzynce Roksanie" - przypomniała.

Prapremiera "Cyrana de Bergerac" odbyła się w 1897 r. Sztukę przyjęto entuzjastycznie, podobnie jak tytułową kreację słynnego francuskiego aktora Konstantego Coquelina.

- Cyrano de Bergerac dołączył do panteonu ról, które są marzeniem każdego aktora. W Polsce wcielali się weń m.in. Jerzy Leszczyński, Mieczysław Voit, Krzysztof Chamiec. Największy rozgłos zdobyła kreacja Piotra Fronczewskiego w spektaklu Teatru Telewizji z 1980 r. - wskazała Świtalska. W Teatrze Polskim rolę zagra Michał Czaderna (na zdjęciu).

Premierę zaplanowano na 7 marca.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka, a od 1945 r. jako polska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji