Artykuły

Kraków. Wielki teatr świata. Spotkanie z Urszulą Aszyk, Ignacio Garcíą i José Gabrielem Lópezem Antuano

Instytut Cervantesa zaprasza we wtorek, 11 lutego, na spotkanie poświęcone teatrowi hiszpańskiemu okresu Złotego Wieku i jego dzisiejszej recepcji na świecie.

W spotkaniu udział weźmie hiszpański reżyser Ignacio García, dyrektor festiwalu Almagro, znawca hiszpańskiego teatru epoki baroku, autor licznych adaptacji sztuk teatralnych tego okresu, które prezentowane były w Indiach, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, czy w Meksyku. W marcu ubiegłego roku García wyreżyserował w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu "Córki powietrza. Sen Balladyny" [na zdjęciu] na podstawie tekstu Marty Eloy Cichockiej, w oparciu o sztuki Pedro Calderóna de la Barki i Juliusza Słowackiego. Reżyserował sztuki Calderóna de la Barki, Juany Inés de la Cruz, Antonia Hurtado de Mendozy, Franciska de Quevedo, Juana del Encina, José'ego Maríi Rodrígueza Méndeza, Leóna Felipe, José Luisa Alonso de Santosa, Ernesta Caballero, Maxa Auba i José'ego Saramago.

Do rozmowy zaproszeni zostali również prof. Urszula Aszyk, znawczyni teatru hiszpańskiego Złotego Wieku, autorka ponad 200 rozpraw i artykułów oraz serii książek na temat teatru hiszpańskiego, tłumaczka tekstów teoretycznych i sztuk teatralnych, oraz José Gabriel López Antuano, dramaturg, krytyk teatralny oraz wykładowca na Uniwersytecie Complutense w Madrycie.

López Antuano jest dramaturgiem, wraz z Anną Galas, tekstu sztuki "Córki powietrza. Sen Balladyny", w latach 2015-2016 pracował we Wrocławiu przy realizacji spektaklu nawiązującego do tradycji hiszpańskiej operetki "Hiszpańska noc z Carmen Zarzuela Show", w latach 2004-2010 był konsultantem Festiwalu Kontakt w Toruniu.

Aktualność hiszpańskiego teatru klasycznego i jego odbiór poza krajem pochodzenia, to kilka tematów, które podjęte zostaną w trakcie rozmowy, którą poprowadzi Santiago Sierra, radca ds. kultury Ambasady Hiszpanii w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji