Artykuły

Częstochowa. Wojtek Kowalski z kolejną Złotą Misą Borowiny

Tym razem nagrodzono "osobowość aktorską" częstochowskiego artysty Wojtka Kowalskiego. Jury 41. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju doceniło go słynną już "Złotą Misą Borowiny", a także nagrodą pieniężną w wysokości 2 tys. zł ufundowaną przez starostę powiatu lubaczowskiego.

To kolejny już sukces Wojtka Kowalskiego odniesiony w ciągu dwóch lat podczas Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju. Przypomnijmy, że na początku 2018 r., podczas 39. edycji imprezy, otrzymał on Złotą Misę Borowiny, za reżyserię i wykonanie spektaklu "Homo Sovieticus - czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki".

Wojciech Kowalski

Teraz przy okazji, tegorocznej, 41. Biesiady, częstochowski aktor otrzymał kolejną "Złotą Misę" do kolekcji, a także nagrodę pieniężną w wysokości 2 tys. zł ufundowaną przez starostę powiatu lubaczowskiego. Jurorzy w ten sposób nagrodzili go za osobowość aktorską w przedstawieniu "Uwolnić słowa - MIŁOŚĆ". Przypomnijmy, że premiera spektaklu odbyła się w maju 2019 r. w częstochowskiej Scenie TfP. Przedstawienie zrealizowano na podstawie tekstów Janusza Rudnickiego i Piotra Macierzyńskiego. W "Miłości" brzmią też piosenki autorstwa Janusza "Jano" Mielczarka, do których muzykę skomponował Michał Pilarski, który po raz kolejny podjął muzyczną współpracę z Kowalskim.

Kto także zdobył nagrody w tym roku?

41. Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju, czyli Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form zorganizowano od 16 do 19 stycznia. "Uwolnić słowa - MIŁOŚĆ" zaprezentowano w sobotę 18 stycznia. Dzień później ogłoszono wyniki teatralnej imprezy. Złoty Róg Myśliwski Króla Jana otrzymał Teatr ECCE HOMO z Kielc za spektakl "Być świnią w maju". Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana trafił do Teatru Tetraedr z Raciborza za spektakl "Gwoli jakiejś tajemnicy". Brązowy Róg Myśliwski Króla przeznaczono dla Teatru W MIĘDZYCZASIE za przedstawienie "Kartki z przeszłości". Srebrną Misę Borowiny otrzymał Robert Konowalik za kreację w autorskim przedstawieniu "Woda w płucach", a Brązową Misę Borowiny - Adam Karasiewicz za reżyserię i scenariusz spektaklu "Dziady" Teatru KAPRYS w Łapach. Komisja przyznała też nagrodę specjalną, czyli "Różę Horyniecką", którą wyróżniono Teatr Ubogi Relacji w Sopocie.

Inne sukcesy Wojtka Kowalskiego

Wojtek Kowalski to aktor Teatru From Poland, twórca wielu happeningów, konferansjer, instruktor teatralny, polonista, animator życia kulturalnego. W latach 1989-2000 był czołowym aktorem Teatru WiFiFi, założonego przez studentów polonistyki ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (dziś Akademia im. Jana Długosza). Przez lata związany był z muzyką. Grał na saksofonie w różnych składach: najpierw z zespołem Wschód, potem była Milicja Narodów, wreszcie grupa Habakuk.

To również dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu "42-200 Monodram". Współpracował z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Wystąpił w kilku filmach Wytwórni A'YOY, m.in. partnerował Stanisławowi Tymowi i Maćkowi Stuhrowi w "Baśni o ludziach stąd".

Kowalski jest dwukrotnym laureatem Nagrody im. Maxa Szoca na Famie (1995, 2010). Za rolę w spektaklu "Saxofonista" Teatru From Poland otrzymał kilkanaście nagród aktorskich na najważniejszych festiwalach teatralnych. W 2010 r. dostał Nagrodę Miasta Częstochowy "za całokształt pracy twórczej w dziedzinie sztuki teatralnej". Jego monodram "3XTak/Rudnicki" powstały na bazie książek Janusza Rudnickiego także zdobył szereg nagród, m.in. pierwszą na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku czy kolejną w kolekcji Złotą Misę Borowiny podczas Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju.

W 2019 r. Wojtek Kowalski został również laureatem pierwszej edycji Nagrody Teatralnej Prezydenta Miasta Częstochowy. Otrzymał "Częstochowskiego Galla" kategorii "Twórca związany ze środowiskiem teatralnym Częstochowy". W tym przypadku doceniono go za reżyserię i aktorstwo w spektaklu "Miłość - uwolnić słowa"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji