Artykuły

Kraków. Międzynarodowy spektakl i warsztaty u Słowackiego

Czternastu aktorów z Krakowa, Frankfurtu i Kranj pod wodzą Reinharda Hinzpetera pracuje nad przedstawieniem "Nocny azyl - tam gdzie spotykają się marzenia" . Premiera 15 września w Teatrze im. Słowackiego, a w sierpniu rozpoczyna się towarzyszący spektaklowi cykl warsztatów i spotkań.

"Nocny azyl" to wspólny projekt trzech europejskich teatrów. Czternastu aktorów - pięciu z niemieckiego Freies Schauspiel Ensamble z Frankfurtu nad Menem, sześciu z Teatru im. Słowackiego i czterech ze słoweńskiego Presernovo Gledalisce Kranj - wcieli się w postaci dramatu Maksyma Gorkiego "Na dnie". Reżyseruje dyrektor Freies Schauspiel Ensamble Reinhard Hinzpeter, który zaadaptował też i uwspółcześnił tekst. Aktorów poproszono o współtworzenie swoich postaci i bazowanie na własnych doświadczeniach, ściśle związanych z krajem, w którym żyją.

Próby rozpoczęły się 19 czerwca w Kranj, od połowy lipca przeniosły się do Frankfurtu nad Menem. 15 sierpnia zespół przyjedzie do Krakowa. Premiera 15 września w Teatrze im. Słowackiego (kolejne spektakle 16-19 września). We Frankfurcie nad Menem "Nocny azyl" będzie miał premierę 25 września, natomiast w Kranj - 6 października. W projekcie biorą udział aktorzy Teatru im. Słowackiego: Barbara Kurzaj, Natalia Strzelecka, Rafał Dziwisz, Marcin Kuźmiński, Tomasz Międzik i Wojciech Skibiński.

Tworzeniu spektaklu towarzyszy program "Café Europa" - trzy spotkania warsztatowe i jedno przeznaczone dla szerokiej widowni. Najpierw, 19 sierpnia, warsztaty muzyczne, w trakcie których młodzi i improwizujący muzycy z Krakowa (najlepiej - działający już zespół muzyczny) oraz kilkunastu widzów wraz z twórcami spektaklu skomponują piosenkę o swoich życiowych marzeniach. 26 sierpnia - warsztaty teatralne, których uczestnicy wraz z reżyserem i aktorami przygotują zaimprowizowaną scenę pod tytułem "Marzenia życia: życzenia i rzeczywistość", a 2 września "Obiad liryczny", w czasie którego piętnastu widzów odczyta swój ulubiony wiersz polskiego autora. Ostatnie spotkanie odbędzie się 9 września - będzie to podsumowanie i pokaz efektów warsztatów.

Chętni do udziału w warsztatach mogą się zgłaszać do 15 sierpnia pod adresem e-mailowym: bilet@slowacki,krakow.pl; w e-mailu należy podać imię i nazwisko, numer telefonu oraz nazwę warsztatu, w którym ma się ochotę uczestniczyć.

Zdjęcie z próby.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji