Artykuły

Rzeszów. W lutym Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

W tym roku Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe odbędą się w dniach 14-16 lutego. Z okazji walentynek zobaczymy "Turnus mija, a ja niczyja" - głośny tytuł Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Tym razem karnawał na rzeszowskiej scenie 14 lutego zainauguruje "Turnus mija, a ja niczyja" [na zdjęciu] - głośny tytuł Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reż. Cezarego Tomaszewskiego. Krakowski teatr zapowiada widowisko pełne uzdrawiających i relaksujących sanatoryjnych zabiegów, łącznie z muzyką i tańcami.

Dzień później, po raz pierwszy w historii Spotkań wystąpią artyści z Ukrainy. "Opowieści o Iwanie" (reż. Wadym Sikorskij) to propozycja Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie. Opowieść Iwana Mikolajczuka o człowieku, który niczego nie szukając, potrafił znaleźć odpowiedzi na odwieczne pytania oraz wytłumaczyć życiowe prawdy i fałsze, od lat wzrusza i bawi lwowską publiczność. Była też prezentowana m.in. w Koszycach na Słowacji podczas II MFS TRANS/MISJE 2018. Spektakl jest grany w języku ukraińskim z napisami w języku polskim.

Ostatni z gościnnych występów da nam dużą dawkę czeskiego humoru. "Salto w tył" w reż. Maćko Prusaka z Teatru Ludowego w Krakowie to interpretacja reportaży sportowych Oty Pavla, opowiadających o próbach negacji nieznośnej rzeczywistości komunistycznej Czechosłowacji.

Muzycznie o miłości

14 lutego, tuż po spektaklu "Turnus mija, a ja niczyja" w teatralnym foyer odbędzie się koncert walentynkowy pt. "Nie całuj mnie pierwsza". Usłyszymy najpiękniejsze piosenki o miłości, jakie przez ostatnie lata można było usłyszeć w "Siemaszce". Utwory wykonają aktorzy rzeszowskiej sceny - Michał Chołka, Mateusz Mikoś i Robert Żurek. Akompaniować im będzie pianista Tomasz Jachym.

15 lutego odbędzie się "Love Love Love", czyli wieczór muzyczno-taneczny z Magdą Skubisz i Domarski Band. W repertuarze znajdzie się szeroki wachlarz polskich i zagranicznych przebojów o miłości.

16 lutego czeka nas recital gwiazdy polskiej piosenki aktorskiej, Justyny Szafran. Aktorka i piosenkarka, którą na co dzień możemy podziwiać na scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, ma na swoim koncie udział w wielu programach telewizyjnych oraz występy na największych festiwalach w kraju i za granicą. Przed laty odtwórczyni tytułowej roli w spektaklu Piaf według Pam Gems w reż. Jana Szurmieja (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie) do dziś występuje z repertuarem "paryskiego wróbelka". Z takim samym powodzeniem wykonuje także utwory m.in. Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima, czy Charlesa Bukowskiego.

Czytanie performatywne

Podczas tegorocznych Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych będziemy mieli również okazję zobaczyć kolejną realizację powstałą w ramach Sceny Nowej Dramaturgii. Tym razem będzie to czytanie performatywne "dom galeria" według tekstu Alicji Kobielarz w reżyserii Jana Hussakowskiego. "Dom galeria" to potraktowana z humorem i dystansem do spraw ludzkich opowieść przedmiotów.

Bilety na poszczególne wydarzenia 26. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych można nabyć osobiście w kasach Teatru oraz poprzez stronę internetową.

***

Program RSK

14 lutego (piątek)

godz. 19 - "Turnus mija, a ja niczyja". Operetka sanatoryjna Igi Gańczarczyk i Darii Kubisiak, reżyseria Cezary Tomaszewski, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (110 min)/ Duża Scena

godz. 21 - WINO-MUZYKA-ICH TRZECH

"Nie całuj mnie pierwsza" - koncert walentynkowy w wykonaniu Michała Chołki, Mateusza Mikosia i Roberta Żurka/ foyer

15 lutego (sobota)

godz. 18 - "Opowieści o Iwanie" Iwana Mikolajczuka, reżyseria Wadym Sikorskij, Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. M. Zańkowieckiej we Lwowie (120 min, 1 przerwa)/ Duża Scena

godz. 20.30 - WINO-MUZYKA-TANIEC

"Love Love Love" - wieczór muzyczno-taneczny z Magdą Skubisz i Domarski Band/ foyer

16 lutego (niedziela)

godz. 16 - "dom galeria" Alicji Kobielarz, reżyseria Jan Hussakowski (czytanie performatywne)/ Scena Nowej Dramaturgii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Szajna Galeria

godz. 18 - "Salto w tył" Oty Pavla, reżyseria Maćko Prusak, Teatr Ludowy w Krakowie (110 min)/ Duża Scena

godz. 20 - WINO-MUZYKA-ONA

Recital Justyny Szafran "The Best Of"/ foyer

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji