Artykuły

Częstochowa. Monodram na urodziny Felliniego

20 stycznia minie 100 lat od urodzin wybitnego włoskiego reżysera Federico Felliniego. Pamięta o tym także Częstochowa. Na "Urodziny Felliniego" zaprasza Teatr im. Mickiewicza oraz Ośrodek Kultury Filmowej - Kino Studyjne "Iluzja". Pierwszy proponuje monodram w reżyserii Marka Koterskiego, drugi - pokaz słynnej "La Strady".

Federico Fellini urodził się 20 stycznia 1920 r. w Rimini nad Adriatykiem (zmarł 31 października 1993 r. w Rzymie). Artystę znanego za sprawą barokowego, cyrkowego, onirycznego stylu uznaje się za jednego z najbardziej wpływowych i najważniejszych reżyserów w historii kina. Jako czołowy przedstawiciel europejskiego kina autorskiego nawiązywał do włoskiego neorealizmu lat 40. i 50. XX w.

Żoną i muzą Felliniego była Giulietta Masina. I to właśnie fakty z życia tej włoskiej aktorki stały się bazą dla biograficznej opowieści "Nie lubię pana, Panie Fellini". To tytuł monodramu Małgorzaty Bogdańskiej w reżyserii Marka Koterskiego. Przedstawienie można zobaczyć w piątek 17 stycznia o godz. 19 w sali kameralnej Teatru im. Mickiewicza.

Po spektaklu spotkanie z Bogdańską i Koterskim

Małgorzata Bogdańska w filmie zadebiutowała jako 16-latka. Skończyła wydział aktorski łódzkiej filmówki, potem pracowała w Teatrze Ochoty w Warszawie, z którym związana była do 2010 r. Znana jest m.in. z roli Beaty Miauczyńskiej w filmie "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" czy Kobiety o Wielu Twarzach z "Baby są jakieś inne". Razem z Markiem Koterskim założyła warszawski Teatr w Walizce.

Sam Koterski to reżyser filmowy i teatralny (także jest absolwentem łódzkiej filmówki - wydziału reżyserii), scenarzysta, dramatopisarz. W swoich filmach wykreował postać Adasia Miauczyńskiego, którego losy widzowie mogli śledzić m.in. w "Domu wariatów", "Nic śmiesznego", wspomnianym "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" czy obsypanym nagrodami "Dniu Świra".

Ich wspólne "Nie lubię pana, Panie Fellini" (Koterski jest także autorem tekstu) stanowi pretekst do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca siebie z miłości do genialnego, lecz niewiernego męża. Szuka też odpowiedzi na pytanie, czy geniusz usprawiedliwia nielojalność i niewierność.

Po piątkowym spektaklu zaplanowano spotkanie z reżyserem i aktorką. Bilety kosztują 40 zł i można o nie jeszcze pytać w kasie teatru przy ul. Kilińskiego15 (informacje - www.teatr-mickiewicza.pl).

"La Strada" w setne urodziny mistrza

Rozpoczęte 17 stycznia fetowanie 100. rocznicy urodzin Felliniego zwieńczy pokaz, na który w poniedziałek 20 stycznia o godz. 18.30 zaprosi widzów Ośrodek Kultury Filmowej - Kino Studyjne "Iluzja" (Al. NMP 64). Dokładnie w stulecie urodzin reżysera zostanie tu pokazana jego słynna "La Strada" z 1954 r.

Obraz ten nagrodzono pierwszym w historii Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Zaś w 1995 r., z okazji stulecia narodzin kina, znalazł się on na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.

"La Strada" stanowi odrealnioną, poetycką historię o uczuciach i braku umiejętności ich wyrażania, o odpowiedzialności za drugiego człowieka oraz o cierpieniu. Osadzona w realiach powojennych Włoch ma wymiar paraboli o potrzebie miłości. Największymi atutami filmu są wysmakowane czarno-białe zdjęcia, pełna emocji muzyka Nino Roty i oczywiście wielkie kreacje, które stworzyli Giulietta Masina i Anthony Quinn. Bilety kosztują 12 zł. Szczegóły: www.okf.czest.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji