Artykuły

Warszawa. Opuszczona szkoła przy Emilii Plater stała się siedzibą teatru

W związku z ryzykiem zawalenia się jednej z kamienic na Pradze trzy niezależne teatry jeszcze w tym miesiącu przeprowadzą się na jakiś czas do opuszczonej szkoły przy ul. Emilii Plater.

Komuna Warszawa, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru i Stowarzyszenie Sztuka Nowa nie mogą na razie korzystać z dotychczasowej siedziby na Pradze-Południe, ponieważ kamienica przy ul. Lubelskiej 30/32 w każdej chwili może się zawalić z uwagi na pęknięcia w konstrukcji nośnej. W związku z tym w grudniu 2019 roku decyzją nadzoru budowlanego budynek został wyłączony z użytkowania.

Komuna Warszawa bez lokalu

To oznaczało niepewną przyszłość trzech offowych teatrów, które wniosły istotny wkład w kulturowy pejzaż stolicy. Pod znakiem zapytania stanęła przyszłość m.in. Komuny Warszawa, która jest jednym z najważniejszych niezależnych teatrów awangardowych w Polsce. Poza graniem spektakli organizuje też performance, projekcje filmowe, koncerty, wykłady i dyskusje. Występuje nie tylko przed stołeczną publicznością, ale też wystawia swoje przedstawienia m.in. w Berlinie, Paryżu, Nowym Jorku czy Kijowie.

Dzięki pośrednictwu prezydenta Warszawy i władz Śródmieście Komuna i pozostałe teatry znalazły tymczasowy azyl w dawnym budynku na tyłach hotelu Marriott przy ul. Emilii Plater 31 i tam na razie przeniosą swoją działalność.

- Na razie mamy zgodę na najem krótkoterminowy od 20 stycznia do 15 lutego, ale wystąpiliśmy z wnioskiem o wynajem lokalu na dłuższy termin i czekamy na decyzję. Co do siedziby przy Lubelskiej, do końca lutego powinna być znana dokładna ekspertyza, jaki jest stan tego budynku. Z tego co nam wiadomo, jego remont potrwa przynajmniej rok - informuje Alina Gałązka z Komuny Warszawa.

W budynku wcześniej mieściło się gimnazjum nr 43, sąsiadujące z dawnym liceum im. Hoffmanowej. Do dyspozycji artystów będą m.in. sala gimnastyczna i przestrzenie korytarzowe zaadaptowane w taki sposób, aby mogły się tam odbywać spektakle. - Jesteśmy bardzo wdzięczni urzędnikom za przygarnięcie naszego teatru i pomoc logistyczną w postaci m.in. sprawdzania wytrzymałości stropów, czy uniosą kratownicę z naszym oświetleniem. Liczymy też, że w nowym miejscu zmieści się dwa razy więcej osób, które przychodzą na nasze spektakle, bo do tej pory mieliśmy problemy z pomieszczeniem publiczności, a tutaj wejdzie nawet 150 osób - mówi Gałązka.

Jeszcze w tym miesiącu Komuna Warszawa planuje wystawienie w nowym miejscu spektaklu "Rozmowa o drzewach" - 25 i 26 stycznia. A na początku przyszłego miesiąca - 1 i 2 lutego - widzowie zobaczą sztukę "Nigdy więcej wojny". Oba przedstawienia wyreżyseruje nominowana do Paszportów "Polityki" Weronika Szczawińska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji