Artykuły

Warszawa. Laureaci Paszportów Polityki 2019

Już po raz 27. na uroczystej Gali w Teatrze Polskim zostały wręczone nagrody PASZPORTY POLITYKI dla wybitnych młodych twórców i artystów. Ta najbardziej prestiżowa nagroda kulturalna w Polsce przyznawana jest od ćwierć wieku na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują, ich zdaniem, najciekawsze osobowości twórcze minionego roku.

Kapituła Nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika POLITYKA wybrała LAUREATÓW w następujących kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

***

Olga Tokarczuk - Kreator Kultury

Nagroda za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas, za sposób pisania, patrzenie w przyszłość literatury, ale i całej naszej planety.

DOROCZNĄ SPECJALNĄ NAGRODĘ POLITYKI otrzymała Olga Tokarczuk. Za książki wyprzedzające swój czas - tak jak powieść "Bieguni", która w przekładzie angielskim po 10 latach stała się ważnym głosem o współczesności. "Prowadź swój pług przez kości umarłych" także święci triumfy na świecie po kilku latach od wydania w Polsce. Za sposób pisania, który sprawia, że książki o historii stają się zarazem opowieściami o naszym świecie.

Za patrzenie w przyszłość, nie tylko samej literatury, ale naszej planety. I za "czułego narratora" oraz radość z Nagrody Nobla, która była dla nas w Polsce wielkim prezentem w trudnym czasie.

*

Weronika Szczawińska - Teatr

Za spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną. Za zaangażowanie, które wykracza poza kształtowanie własnej ścieżki kariery.

Weronika Szczawińska (ur. 1981 r.) - reżyserka, dramaturżka i performerka, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej, z doktoratem obronionym w Instytucie Sztuki PAN. Konsekwentna, szczera i zaangażowana - jak ją oceniają krytycy, którzy docenili w tym roku wyreżyserowane przez nią spektakle "Nigdy więcej wojny" i "Rozmowę o drzewach" z Komuny Warszawa oraz "Po prostu", wystawione w ramach Instytutu Sztuk Performatywnych. Szczawińska jest też wykładowczynią Akademii Teatralnej, kuratorką sezonu w Komunie Warszawa i współzałożycielką kolektywu działającego w ramach Instytutu Sztuk Performatywnych. Sama uważa, że artyści powinni twardo stać na gruncie pewnych wartości, ale też nie rezygnować z poszukiwania dróg porozumienia z publicznością, także poprzez emocje i dzielenie się doświadczeniami.

**

Bartosz Bielenia - Film

Za wielkie emocje pozwalające przeżywać dramaty ludzi takich jak my, za wyrażenie tego, co dla Polaków najboleśniejsze i najważniejsze, oraz za aktorstwo na najwyższym poziomie.

Bartosz Bielenia (ur. 1992 r.). Niepokojący, osobny. Trudno opisać fenomen młodego aktora, w kinie znanego do tej pory z ról drugoplanowych w "Disco polo" czy "Na granicy". Dopiero brawurowy występ w "Bożym Ciele" Jana Komasy, gdzie w jednej chwili z uduchowionego charyzmatyka potrafi przeistoczyć się w pospolitego przestępcę, w pełni ujawnił jego ogromny potencjał. Zdaniem Tadeusza Sobolewskiego "w tej jednej, tak wielostronnej, pozornie sprzecznej postaci można zobaczyć rysy całego pokolenia". Bielenia pochodzi z Białegostoku. Ukończył Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie i ma za sobą liczne jak na 27-latka występy na scenie. Zapowiedzią wielkiej kariery filmowej są trofea aktorskie na festiwalach w Sztokholmie i Chicago oraz Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego.

**

Jakub Józef Orliński - Muzyka Poważna

Za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej. Za piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę ­wobec muzyki.

Jakub Józef Orliński (ur. 1990 r.) - urodzony w Warszawie kontratenor, studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, uczęszczał do Akademii Operowej przy Operze Narodowej, a studia podyplomowe odbył w nowojorskiej The Juilliard School of Music. Ostatnie lata to dla niego pasmo sukcesów - nagród i występów na wielkich scenach - ukoronowanych tytułem Młodego Artysty Roku brytyjskiego "Gramophone" oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej. Prestiżowy "New Yorker" poświęcił polskiemu śpiewakowi wielostronicowy materiał, z zainteresowaniem spotkała się też najnowsza płyta "Facce d'amore", nagrana ponownie z zespołem Il Pomo d'Oro, tym razem jednak poświęcona muzyce świeckiej. Album potwierdził jego nieprzeciętny talent i wyjątkowy głos.

**

Dominika Słowik Literatura

Za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce - "kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość".

*

Weronika Gęsicka sztuki wizualne

Za dociekliwą, konsekwentnie rozwijaną, oryginalną w formie, ale i pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci.

*

Błażej Król - Muzyka popularna

Za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy.

*

Dawid Ciślak - Kultura cyfrowa

Za pokazanie na przykładzie rewolucji francuskiej mechanizmów korumpo­wania i zastraszania sędziów oraz - dzięki błyskotliwemu wykorzystaniu potencjału interaktywnego medium - za zmuszenie odbiorcy do konfrontacji z własnym sumieniem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji