Artykuły

Warszawa. Spektakl wg Swietłany Aleksijewicz w Mazowieckim Instytucie Kultury

Spektakl "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" w reż. Krzysztofa Popiołka powstał na podstawie książki Swietłany Aleksijewicz "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości". Jest teatralną narracją o mechanizmach pamięci i stosunku człowieka do przeszłości. Będzie można go zobaczyć w Mazowieckim Instytucie Kultury 25 stycznia o godz. 19.00 w ramach cyklu Nowe Formy Teatru.

Spektakl Teatru Kana "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" w reżyserii Krzysztofa Popiołka opowiada o katastrofie elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Przywołując doświadczenie dramatu tysięcy ludzi opisanych przez noblistkę Swietłanę Aleksijewicz - dramatu, który wydarzył się tuż za wschodnią granicą Polski - spektakl stanowi próbę zrozumienia kondycji człowieka w świecie po wybuchu, wojnie, apokalipsie, katastrofie. Stara się udzielić odpowiedzi na pytania: jak odbudować swoje życie? Jak wyciągnąć pozytywne, konstruktywne wnioski z tragicznego doświadczenia?

Sceniczna, chóralna opowieść bada stan psychiki człowieka przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości, funkcjonującego w chmurze obrazów i zdań - wspomnień, które przylepiły się do niego w trakcie długiej drogi i które przyniósł ze sobą aż do: teraz, tutaj.

Spektakl będzie prezentowany 25 stycznia o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury w ramach cyklu Nowe Formy Teatru. Pierwsza edycja cyklu, realizowana w bieżącym sezonie artystycznym, dotyczy strategii narracyjnych przyszłości: Jak opowiadać świat w XXI wieku?

- Projekt jest próbą stworzenia przestrzeni fermentu twórczego, miejsca swobodnego poszukiwania nowych form artystycznego wyrazu w niełatwej, złożonej rzeczywistości, której jesteśmy uczestnikami - mówi Krzysztof Popiołek, reżyser i kurator programowy projektu. - Chciałbym, żeby był on również polem międzypokoleniowego dialogu twórców różnych dziedzin sztuki. Ma na celu także zaproszenie widowni do wspólnego, uważnego studiowania świata. Po co? - Żeby móc go zrozumieć i oswoić.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji