Artykuły

Warszawa. Wdechy 2020. Ogłoszono nominacje

Gazeta Wyborcza ogłasza nominacje do Wdech 2020 - corocznych warszawskich nagród kulturalnych "Co Jest Grane 24". Człowieka, miejsce i wydarzenie 2019 roku wybiorą dziennikarki i dziennikarze, na swoich faworytów głosują też czytelniczki i czytelnicy.

Wdechy przyznajemy już po raz 16. Nagradzamy artystki i artystów związanych z Warszawą lub jej poświęcających swoje działania. Doceniamy miejsca, które zmieniają nasze miasto i trzymają poziom. Wybieramy najistotniejsze wydarzenia. Wdechy odbierali m.in. Magdalena Cielecka, Dorota Masłowska, Krystyna Janda, Roman Gutek, Robert Więckiewicz, Paweł Sołtys. Nagrodziliśmy m.in. Pożar w Burdelu; Big Book Cafe; Nowy Teatr; Pardon, To Tu i serial "Ślepnąc od świateł".

Patrząc na listę dotychczasowych laureatek i laureatów, można zobaczyć, jak bardzo stolica przypomina wielki, barwny, nieustannie zmieniający się kalejdoskop. Jest w ciągłym twórczym ruchu, ma dynamikę, która niekiedy zapiera dech w piersiach, wywołuje zawrót głowy. Jednak tym, co pozostaje niezmienne, jest to, że nominowani i laureaci pochodzą z różnych stron artystycznego świata, od sceny niezależnej po instytucje oficjalne, reprezentują też różne pokolenia, kierują nimi różne wrażliwości, emocje.

Nagroda od czytelników to deskorolka, a wyróżnienie od redakcji - deska surfingowa z komiksem, rysunkową opowieścią o laureacie lub laureatce.

Kto je odbierze w tym roku, przekonamy się 7 lutego. Laureatów wyłoni redakcja "Co Jest Grane 24", ale na swoich faworytów będą mogli też zagłosować czytelnicy na stronie Wyborcza.pl/wdechy.

***

Człowiek roku:

Bartosz Bielenia [na zdjęciu]

Za niezwykłą rolę w niezwykłym filmie. Aktor Nowego Teatru w Warszawie, którego do tej pory podziwialiśmy na scenie (w Krakowie i Warszawie, ostatnio w "Matce Joannie od Aniołów"), stał się filmowym objawieniem roku. Jego nieprawdziwy, samozwańczy ksiądz w "Bożym Ciele" staje się prawdziwym przewodnikiem ludzi.

*

Jan Komasa i Mateusz Pacewicz

Reżyser i scenarzysta "Bożego Ciała". Za film dotykający jednego z najważniejszych problemów polskiej współczesności. Film, który obnaża fałsz i obłudę, ale jednocześnie pyta, czy przy dobrych intencjach na kłamstwie nie można przypadkiem zbudować czegoś prawdziwego.

*

Alina Czyżewska

Aktorka, feministka. Za nieugięty bój o prawa człowieka w kulturze i transparentność w polityce kulturalnej.

*

Marcin Masecki

Za to, co robi dla muzyki klasycznej, za fantastyczny cykl urodzin kompozytorów w Teatrze Studio. Masecki jako gospodarz muzykę przełamuje pogadankami, zabawnymi i bezpretensjonalnymi, skierowanymi do ludzi, którzy nie znają się na klasyce, ale są jej ciekawi. Z Maseckim przerabiają temat od podstaw.

*

Karol Radziszewski

Za odnajdywanie, archiwizowanie, dokumentowanie i upowszechnianie kultury queer w Warszawie, za ważną i potrzebną wystawę "Potęga sekretów" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz zaangażowanie społeczne, np. w kampanię Vote for Europe.

***

Miejsce roku:

Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą

Za ważne i ambitne wystawy jak "Daniel Rycharski. Strachy", "Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku", "Farba znaczy krew" czy "Miriam Cahn: Ja, istota ludzka". MSN jest jednym z najważniejszych luster, w którym się przeglądamy.

*

Kino Muranów

Za bardzo dobry repertuar, wychodzący poza ofertę macierzystej firmy dystrybucyjnej, i udostępnianie swoich sal na ciekawe festiwale kinematografii narodowych. Nieustająco najlepsze kino w mieście.

*

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Kiedy minister Gliński wprowadził tu (bez konkursu) nowego dyrektora, ludzie kultury przypomnieli sobie, jak ważne jest to miejsce dla warszawskiej kultury. Za świetną i odważną wystawę Karola Radziszewskiego "Potęga sekretów".

*

Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"

Muzeum, które rządzący próbują skierować na rafy, wciąż niestrudzenie i z powodzeniem pruje przed siebie. Nawet bez kapitana na mostku.

*

Centrum Praskie Koneser

Za próby pokazywania w miejscu komercyjnym sztuki niekomercyjnej. Za Lato Konesera, koncerty i spotkania z pisarzami.

***

Wydarzenie roku:

Koncert Dawida Podsiadły i Taco Hemingwaya na Stadionie PGE Narodowym

Zarezerwowany dotychczas dla takich gwiazd jak Ed Sheeran czy Metallica, tym razem Stadion Narodowy wypełnił się fanami muzyki dwóch zuchów muzyki polskiej. Za zdobycie koncertowego ośmiotysięcznika i to w doskonałym stylu.

*

Wystawa "Daniel Rycharski. Strachy" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą

Za twórcze zbliżanie odległych światów: konserwatywnej wsi polskiej i LGBT.

*

Wystawa "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" w muzeum Polin

Za mądrą rozmowę z dziećmi. Wystawę obejrzało 60 tys. osób, a muzeum Polin zostało za nią nominowane do prestiżowej nagrody Children in Museum Award 2019 jako jedno z sześciu muzeów na świecie.

*

Banany przed Muzeum Narodowym

Akcja społeczno-kulturalna w obronie wolności sztuki, która pokazała, że warszawiakom i warszawiankom zależy na kulturze i w jakimś stopniu przyczyniła się do odwołania dyrektora Muzeum Narodowego Jerzego Miziołka.

*

"Diabły" w Teatrze Powszechnym

Mocny głos kobiet w teatrze. Za dowcipne przedstawienie z pogranicza politycznego manifestu, brawurowego feministycznego kabaretu i ostrego aktywistycznego performance'u.

Nominowali: Anna S. Dębowska, Magdalena Dubrowska, Marta Górna, Piotr Guszkowski, Łukasz Kamiński, Paweł Mossakowski, Witold Mrozek, Michał Nogaś, Jędrzej Słodkowski, Dorota Wyżyńska, Agata Żelazowska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji