Artykuły

Lublin. Karnawał Teatralny w Centrum Kultury

Blisko 100 spektakli, w tym dziewięć pokazów premierowych, złoży się na organizowany po raz pierwszy w Lublinie Karnawał Teatralny. - Od lat nasze miasto było nazywane zagłębiem teatralnym i chcemy do tego powrócić - zapowiada Rafał "Koza" Koziński, dyrektor artystyczny Centrum Kultury.

Rozpoczynający się w sobotę karnawał potrwa prawie 100 dni, podczas których widzowie znajdą nie tylko poważną i trudną sztukę, lecz także scenę komediową oraz impro. Lubelskie wydarzenie będzie manifestacją siły teatru tworzonego od lat w Centrum Kultury.

- Chcemy o tym przypomnieć, bo przecież 30 lat temu studenckie teatry opozycyjne opuściły Chatkę Żaka i trafiły właśnie tutaj. Powstały pierwsze festiwale i pojawili się nowi twórcy. Teatr w CK jest niezwykle ważny, ma swoją głęboką tradycję i doświadczenie - mówi Koziński. Podkreśla, że Karnawał będzie odpowiedzią na wydarzenia ostatnich trzech lat, kiedy za sprawą obchodzonych w mieście jubileuszy kultura wyszła na ulice, stając się za bardzo ludyczną i jarmarkową.

- Te wszystkie świętowane rocznice powodują, że bawimy się wobec kultury i sztuki na ulicach czy placach. Może i kiedyś było to potrzebne, ale teraz trzeba wrócić do intymnego i bardziej artystycznego przeżywania. Chcemy, aby mieszkańcy Lublina z powrotem trafili do teatru jakościowego i wartościowego - dodaje dyrektor artystyczny CK.

Serial z komisarzem Maciejewskim

W sumie na Karnawał Teatralny złoży się blisko 100 wydarzeń, w tym dziewięć spektakli premierowych, przygotowanych przez kilkanaście teatrów. Atrakcyjnie zapowiada się m.in. reżyserowany przez Łukasza Witt-Michałowskiego pierwszy w Polsce kryminalny serial teatralny. Jego scenariusz powstanie na podstawie wydanej w 2018 r. książki "Gliny z innej gliny" Marcina Wrońskiego. Dziesiąty tom przygód komisarza Maciejewskiego jest zarazem ostatnim w serii. Do udziału w tym przedsięwzięciu autor zaprosił też innych pisarzy: Ryszarda Ćwirleja, Roberta Ostaszewskiego i Andrzeja Pilipiuka.

- Rzecz dzieje się w całości w Lublinie, co jest dla nas istotną rzeczą, by to miasto przedstawić teatralnie. Z ośmiu opowiadań, które pojawiły się w książce, cztery zaadaptujemy scenicznie i co miesiąc zaprosimy widzów na premierę. Spektakl finałowy chcielibyśmy pokazać latem w plenerze - zapowiada Witt-Michałowski. Premierę pierwszego odcinka zaplanowano na 30 stycznia.

W rolę komisarza Maciejewskiego ponownie wcieli się Przemysław Sadowski (wystąpił już w wystawianym na dziedzińcu Zamku Lubelskiego spektaklu "Pogrom w przyszły wtorek"). Na scenie zobaczymy też m.in. Matyldę Damięcką, Michała Zgieta, Jarosława Tomicę, Adama Organistę oraz Annę Marię Sieklucką (aktorka zadebiutuje w lutym na dużym ekranie rolą Laury w filmie "365 dni" na podstawie głośnej książki Blanki Lipińskiej).

Od Cohena do Szekspira

Karnawał otworzą w weekend pokazy spektaklu muzycznego "A recipe for Leonard Cohen" Łukasza Witt-Michałowskiego. W pierwszym miesiącu wydarzenia zobaczymy też m.in. spektakle "Chłopcy, czyli dramat z życia sfer starszych" Michała Zgieta czy "Ponowne Zjednoczenie Korei" Łukasza Witt-Michałowskiego. W planach jest także benefis Jacka Brzezińskiego, aktora Teatru Provisorium. W lutym zaplanowano m.in. lubelską premierę "Biesów" w reżyserii Janusza Opryńskiego oraz spektakle teatru tańca w ramach Polskiej Sieci Tańca.

Jedną z premier Karnawału będzie też "Mały las, krótki sen" w reżyserii Pawła Passiniego na podstawie "Snu nocy letniej" Szekspira. W spektaklu wezmą udział absolwenci Wydziału Teatru Tańca w Akademii Sztuk Teatralnych w Bytomiu. - Tekst Szekspira jest bolesną historią o miłości, która później przeradza się w komedię. To będzie teatr mocno osadzony w ciele. Zawsze szukam aktorów, którzy mają kompetencje fizyczne i pięknie pracują ciałem, ale mają też w sobie niezwykłą namiętność - zapowiada reżyser.

Program Karnawału znajduje się na stronie KARNAWAŁU TEATRALNEGO. Bilety kosztują od 8 do 30 zł. W przypadku wolnych miejsc organizatorzy przewidzieli tańsze wejściówki (sprzedaż kilka minut przed spektaklem).

Program (styczeń)

"A recipe for Leonard Cohen" [na zdjęciu], Scena InVitro, reż. Łukasz Witt-Michałowski - spektakl muzyczny

4, 5, 6.01 - 18:00 / Sala Widowiskowa / 20/30 zł

"Chłopcy, czyli dramat z życia sfer starszych" Teatr Seniora, reż. Michał Zgiet

9, 10.01 - 17:00 / Sala Czarna / 15 zł

"Szkoła teatralna - dni otwarte" Teatr Lukla - spektakl impro

10.01 - 18:00 / Piwnice CK / 20 zł

Benefis Jacka Brzezińskiego

11.01 - 18:00 / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

"Tytuł roboczy MY"" Teatr MGAP, reż. Edmund Kuryluk - spektakl dla młodzieży

15.01 - 11:00, 16:00 / Sala Czarna / 10 zł

Poławiacze Pereł Teatr Improv

16, 17, 18.01 - 19:00 / Sala Widowiskowa / 20 zł

"Ponowne Zjednoczenie Korei" Scena InVitro, reż. Łukasz Witt-Michałowski, Scena InVitro

21, 22.01 - 19:00 / Sala Widowiskowa / 20/30zł

"#chybanieja" neTTheatre, reż. Paweł Passini

24, 25, 26.01 - 19:00 / Sala Widowiskowa / 20/30 zł

Premiera: "Gliny z innej gliny" Scena InVitro, reż. Łukasz Witt-Michałowski - pierwszy odcinek kryminalnego serialu teatralnego

30.01 - 17:00, 20:00 - Sala Widowiskowa / 20/30 zł

Solo Impro / Piwnice CK

31.01 - 19:00 / Piwnice CK / 8/10 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji