Artykuły

Kulturalne hity 2020. Teatr

Subiektywny wybór premier teatralnych 2020 roku. Pięć najciekawszych poleca Michał Centkowski w Newsweeku.

1. Demony w Narodowym

Na warszawskich scenach królowały ostatnio opętane zakonnice z opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Ten korowód zakończy kameralna inscenizacja w Teatrze Narodowym w Warszawie przygotowana przez Wojciecha Farugę. Ma to być spektakl o kobiecej mistyce. W roli demonicznej Przeoryszy Małgorzata Kożuchowska. Premiera 28 marca.

2. Historia dla Hollywoodu

Krzysztof Warlikowski częściej niż w Polsce reżyseruje ostatnio na europejskich scenach operowych. Każde jego krajowe przedstawienie jest więc wydarzeniem. Przygotowywana w Nowym Teatrze "Odyseja. Historia dla Hollywoodu" zapowiada powrót do najważniejszych tematów twórczości reżysera. Epos Homera zestawiony z "Królem Kier znów na wylocie" Hanny Krall łączy opowieść o zmaganiach mitycznego herosa z dramatycznymi losami Izoldy Regensberg - Żydówki, która przez całą wojnę walczyła o to, by ocalić męża. Premiera 7 maja.

3. Przekraczanie granic

Ewelina Marciniak, po sukcesie hamburskiego "Boxera" 13 Marca pokaże we Fryburgu przewrotną reinterpretację "Poskromienia Złośnicy" - w roli dojrzałej Kasi, konfrontującej się z własną, burzliwą przeszłością, wystąpi gościnnie znakomita polska aktorka o wschodnich korzeniach - Alona Szostak. Z kolei 12 września na scenie Deutsches Theater w Berlinie Marciniak wystawi spektakl o masakrze w domu Romana Polańskiego. "Letni sierpniowy dzień" według tekstu Jana Czaplińskiego opowie o tym, jak rozmiłowana w przemocy popkultura kreuje i niszczy swoich bogów. Na scenie m.in. charyzmatyczny Grzegorz Dowgiałło - muzyk, kompozytor i aktorskie odkrycie Marciniak.

4. Twarzą w twarz

Maja Kleczewska, która przyzwyczaiła widzów do przejmujących i wysmakowanych estetycznie opowieści o zmaganiach człowieka z niszczycielskimi emocjami i opresyjną kulturą, coraz częściej inspiruje się kinem. Po "Kobiecie pod presją" Cassavetesa sięga po twórczość Bergmana. Sceniczne studium rozpadu osobowości i postępującej choroby psychicznej bohaterki inspirowane filmem "Twarzą w twarz" ma być okazją do przyjrzenia się samemu Bergmanowi. Premiery: 26 września - Festiwal Prapremier w Bydgoszczy oraz 10 października - Teatr Powszechny w Warszawie.

5. Robotniczy bunt

Krzysztof Garbaczewski słynie z odważnej, nieraz szalonej wyobraźni scenicznej. Po tym, jak z sukcesem przeniósł reymontowskich Chłopów w przestrzeń kosmiczną, reżyser bierze na warsztat socjalistyczną powieść ojca naturalizmu Emila Zoli. Epicki "Germinal" - poruszająca historia robotniczego buntu francuskich górników, na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach wybrzmieć może naprawdę mocno. Premiera 23 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji