Artykuły

Warszawa. Konferencja "Teatr Jana Dormana" w Instytucie Teatralnym - od piątku

Trzydniowa konferencja "Teatr Jana Dormana. Poszukiwania - Inspiracje - Refleksje" odbędzie się w dniach 13-15 grudnia w przestrzeniach Instytutu Teatralnego oraz Szkoły Podstawowej nr 375 im. Orląt Lwowskich w Warszawie.

Piątkową część konferencji zainauguruje wprowadzenie Marzenny Wiśniewskiej pt. "Dorman. Archiwum otwarte - projekt performatywny".

W czasie porannej sesji pt. "Tego Jana Dormana jeszcze mało znamy. Działalność w latach 1978-86" swoje referaty wygłoszą: Ewa Tomaszewska ("Wiosna, lato, jesień, zima - od dyrektora teatru do niezależnego artysty"), Iwona Dowsilas ("Studencki teatr Dormana"), Krzysztof Grębski ("Projekt Open The Dor, man!") i Karol Suszczyński ("Witkacy na warsztacie Jana Dormana").

Część popołudniową konferencji zatytułowano "Teatr jako sfera oddziaływania na otoczenie kulturowe". Zaplanowano m.in. referaty: Mateusza Kanabrodzkiego ("Obiekty i zjawiska przejściowe w świetle teorii i praktyki teatralnej Jana Dormana"), Olgi Chrzan ("Krótka historia pałacowych Herodów") i Agaty Drwięgi ("Nie tylko Dorman. Leokadii Serafinowicz spojrzenie na rolę artysty w teatrze dla dzieci i młodzieży").

W Szkole Podstawowej nr 375 pokazany zostanie spektakl "Greta i ostatni wieloryb" w reż. Macieja Podstawnego z Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. A po nim przedstawienie "h." w reż. Daniela Stachuły z Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu.

Sobotnią część konferencji rozpocznie w Szkole Podstawowej nr 375 prezentacja spektaklu "h.". Po nim dwukrotnie pokazane zostanie przedstawienie "Rutka" w reż. Karoliny Maciejaszek z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi.

Również w szkole przewidziano przeprowadzenie 4 seminariów performatywnych: "List i rysunek dziecka jako narzędzie do pracy dla pedagoga teatru" (prowadzenie Agata Łukaszewicz i Agnieszka Anna Włodarska), "Pomiędzy teatrem, archiwum a szkołą" (prowadzenie Joanna Żygowska), "Jak przenosić idee Dormana na praktykę pedagoga teatru?" (prowadzenie Justyna Lipko-Konieczna) i "Archiwum jako narzędzie performatywne: oś czasu-oś życia" (prowadzenie Iga Dzięgielewska, Małgorzata Skoczelas i Katarzyna Warowna).

Po południu w IT rozpocznie się trzecia część sesji, którą wypełni promocja monograficznego numeru "Pamiętnika Teatralnego" (Jan Dorman 1912-1986. Poszerzanie pola badań nad twórczością teatralną Jana Dormana). Omówione zostaną teksty: Magdalena Figzał-Janikowskiej "Muzyczne inscenizacje Jana Dormana", Huberta Michalaka "Transfery pamięci. Rekwizyty w przedstawieniu +Powiedz, że jestem...+", Magdaleny Rewerendy "+Szczęśliwy książę+ Jana Dormana jako autoarchiwum" oraz Marzenny Wiśniewskiej "W laboratorium Fausta".

15 grudnia w IT rozpocznie się czwarta część sesji pt. "Dziecko jako odbiorca teatru. Tropy Jana Dormana dla współczesnego teatru". Przewidziano m.in. referaty: Ewy Rodziewicz "Teatr Jana Dormana - tropy dla współczesnej humanistyki i edukacji", Iwony Woźniak "Jan Dorman - twórczość w teatrach amatorskich" oraz Mariki Dziubałtowskiej-Woźniak "Słuchowisko jako narzędzie edukacji teatralnej na lekcjach języka polskiego".

Na godz. 13 zaplanowano czytanie performatywne tekstu "Która godzina?" Zbigniewa Wojciechowskiego w adaptacji scenicznej Jana Dormana, w wykonaniu studentów Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu, Akademii Teatralnej im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Jego reżyserem jest Konrad Dworakowski.

Ponadto w sobotę w godz. 15-19 i w niedzielę w godz. 9-13 i 14-18 w IT można będzie wziąć udział w "Doświadczeniu laboratoryjnym w Archiwum Jana Dormana". "Po raz kolejny piwnica Instytutu Teatralnego wypełniona archiwaliami stanie się miejscem laboratoryjnego doświadczenia. W specjalnie zaaranżowanych warunkach dostępne będą wybrane zbiory Dormana, pokazujące rozmaite sposoby wytwarzania przez artystę archiwum życia i dzieła. Uczestnicy zdarzenia podejmą tropy pozostawione przez twórcę, w rękopisach, listach, rysunkach i fotografiach, usłyszą jego głos, poznają metody tworzenia sklejki i pod jego patronatem rozpoczną własna przygodę z osobistym archiwum" - napisali organizatorzy konferencji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji