Artykuły

Hiszpania-Portugalia. Media o ceremonii wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk

Media w Hiszpanii i Portugalii, oceniając wtorkową uroczystość wręczenia literackiej nagrody Nobla wskazują, że była ona udana dla Olgi Tokarczuk i była przykrym wydarzeniem dla austriackiego pisarza Petera Handkego. Odnotowują, że to Polka zasiadła podczas bankietu obok króla Karola Gustawa XVI.

Portugalski dziennik "Diario de Noticias" wskazuje, że po wywołanej skandalami w Komitecie Noblowskim przerwie w 2018 r. w przyznawaniu literackiego Nobla, atmosfera skandalu wciąż towarzyszy tej instytucji w związku z wyróżnieniem za 2019 r. dla Petera Handkego.

Gazeta uważa, że decyzja o wręczeniu Nobla pisarzowi, który bronił racji Serbii w konflikcie w byłej Jugosławii, w tym lekceważył masakrę w Srebrenicy dokonanej przez Serbów, nie rozwiała licznych wątpliwości co do kryteriów na podstawie, których Akademia Szwedzka przyznaje wyróżnienia.

Także portugalski portal "Sapo" wskazuje, że bezprecedensowe protesty przeciwko przyznaniu nagrody Handkemu, a także bojkot wtorkowej ceremonii ze strony m.in. przedstawicieli niektórych państw bałkańskich, źle wpłynęły na atmosferę wokół literackiego Nobla.

"Ta cała polemika niemal zasłoniła laureatkę nagrody Nobla za 2018 r., Polkę Olgę Tokarczuk, z wykształcenia psycholog, lewicową działaczkę, aktywistkę ekologiczną i wegetariankę, wreszcie piętnastą kobietę otrzymującą to wyróżnienie" - ocenił "Sapo", wskazując, że wtorkową ceremonię pisarka może uznać za udaną.

W podobnym tonie wypowiada się w środę madrycki "El Pais", wskazując, że ceremonia w Sztokholmie była dla Tokarczuk udana m.in. z powodu licznej krytyki, jaka spadła na Handkego. "Podczas wręczenia nagrody intensywność oklasków dla Tokarczuk była zdecydowanie większa niż dla jej kolegi, Handkego" - odnotował hiszpański dziennik.

Madrycka gazeta wskazuje, że polska pisarka została wyróżniona podczas wtorkowej ceremonii wręczenia nagród Nobla również miejscem podczas uroczystego bankietu. "Tokarczuk zasiadła po lewej stronie od (szwedzkiego - PAP) monarchy, natomiast Handkego posadzono dziesięć krzeseł dalej" - podsumował wtorkową uroczystość "El Pais".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji