Artykuły

Łódź. "Zaręczony pogrążony" dla niewidomych i słabo widzących w Powszechnym

Dziś w Teatrze Powszechnym 66. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Sztukę Marco Cavallaro "Zaręczony pogrążony" wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie spektakle w ramach cyklu - dyrektor Ewa Pilawska.

Słynny wenecki uwodziciel Giacomo Casanova ma wciąż swoich godnych następców. I mimo iż autorem "Zaręczonego pogrążonego" jest Włoch, to chyba nie jedyny powód, dla którego jego bohater - podobnie jak osiemnastowieczny amant - nie potrafi oprzeć się kobiecym wdziękom. Czy zatem współcześni mężczyźni są aż tak niedojrzali? Czy to wieczni chłopcy w typie "Piotrusia Pana", nie potrafiący się ustatkować? A jeśli tak, to co takiego widzą w nich kobiety, że tak łatwo poddają się ich urokowi? I kto tak naprawdę kogo wykorzystuje? Czy w miłosnych poczynaniach mężczyzn (takich jak bohater sztuki) bardziej liczy się ilość niż jakość? A może po prostu szukają oni tej idealnej, a każda kolejna wybranka reprezentuje którąś z pożądanych przez mężczyzn kobiecych cech i dlatego idealna to nie jedna a pięć kobiet?

"Zaręczony pogrążony" to opowieść o tym do czego prowadzi budowanie relacji na powierzchownym zauroczeniu i braku miłości. Ale także o tym, co się dzieje, kiedy kobieta wiąże się z mężczyzną tylko po to, by poprawić swój status społeczny lub materialny. W tej zabawnej gmatwaninie intryg i emocji starą prawdę, że poszukiwanie ideału nic nie pomoże, jeśli brak prawdziwej miłości, bohaterom sztuki pozwoli odkryć niezawodny i zawsze oddany lokaj.

***

Marco Cavallaro: "Zaręczony pogrążony"

Reżyseria: Ewa Pilawska

Przekład: Maria Trzoch

Obsada: Monika Kępka, Karolina Krawczyńska, Paulina Nadel, Marta Wiśniewska, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik

Didaskaliusz: Mirosław Henke

11 grudnia, godz. 14

***

O projekcie Teatru dla niewidomych i słabo widzących:

Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących to unikatowy na skalę europejską autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej stworzony specjalnie dla osób niewidomych, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego. Pierwsza premiera Teatru dla niewidomych odbyła się w 2005 r. Do tej pory w Teatrze Powszechnym wystawiono 65 premier. Każda premiera dla osób niewidomych to inscenizacja nowego tekstu - dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób - widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru.

Spektakle dla osób niewidomych posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne w tym wersje napisane alfabetem Braille'a. Premiery Teatru dla niewidomych cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród niewidomej widowni - widzami spektakli są zarówno łodzianie, jak i osoby niewidome z województwa łódzkiego i całej Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji