Artykuły

Warszawa. Opera według Olgi Tokarczuk

19 grudnia o godz. 19.00 Filmoteka Narodowa - Instytut Adiowizualny zaprasza na projekcję rejestracji opery "ahat ili - siostra bogów". Autorką libretta jest nagrodzona w tym roku Literacką Nagrodą Nobla Olga Tokarczuk.

To się rzadko zdarza: wybitna pisarka idzie do opery, a następnie sama kontaktuje się z kompozytorem z propozycją współpracy. Tak właśnie spotkali się Olga Tokarczuk i Aleksander Nowak (laureat Paszportów Polityki w 2018 roku), a efektem stała się adaptacja powieści Anna In w grobowcach świata, która miała premierę podczas festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie w 2018 roku. Bohaterką powieści jest sumeryjska bogini miłości i wojny Inanna. W operze wyreżyserowanej przez Pię Partum akcent został jednak przesunięty na służącą Inanny - ahat ili.

"Długo dyskutowaliśmy z Alkiem Nowakiem, jak tę mitologiczną historię opowiedzieć, aż w końcu uznaliśmy, że punkt ciężkości należy przenieść z bogini na służkę, czyli Ninę Szubur. Chodziło nam o to, by podkreślić jej człowieczeństwo, dlatego w libretcie ze służki uczyniłam ją niemal towarzyszką bogini, w jakimś sensie jej agentką w ludzkim świecie" - mówiła Olga Tokarczuk w rozmowie z Michałem Nogasiem.

Tokarczuk mimo braku wcześniejszych doświadczeń w tym gatunku sama napisała zwięzłe i poetyckie zarazem libretto o utracie bliskiej osoby, walce ze śmiercią, konflikcie dwóch sióstr. Kompozytor przypisał postaciom odmienne harmonie, a świat bogów i ludzi zróżnicował językami: ci pierwsi reprezentowani są tymi archaicznymi (akadyjskim, łacińskim, starogreckim, prasłowiańskim oraz azteckim), a ci drudzy - potocznym angielskim. W muzyce odwołującej się do najlepszych operowych tradycji oraz napędzanej dramatyczną akcją, historia ta nabiera pełnego, ponadczasowego blasku, co punktują dyskretna reżyseria i pomysłowe kostiumy.

Prezentacja rejestracji spektaklu odbędzie się 9 dni po wręczeniu Oldze Tokarczuk nagrody Nobla w Sztokholmie. Ukaże się także w postaci płyty Blu-ray w lutym 2020 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, partnera wydarzenia.

Przed projekcją FINA zaprasza na spotkanie z kompozytorem Aleksandrem Nowakiem i reżyserką Pią Partum, które poprowadzi Jan Topolski - muzykolog, krytyk muzyczny i filmowy.

Wstęp bezpłatny.

Opera "ahat ili - siostra bogów" powstała na zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego na Sacrum Profanum 2018.

Partnerzy wydarzenia: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji