Artykuły

Nowy Targ. Miasto ma teatr

Nowy Targ doczekał się w końcu własnego teatru zawodowego. Odkąd w 2012 r. powstał Teatr Plejada, na każdej naszej premierze w Krakowie było mnóstwo widzów z Nowego Targu i okolic - podkreśla Piotr Męderak, założyciel i dyrektor teatru, a zarazem reżyser, aktor i scenograf.

- W stolicy Podhala jest zapotrzebowanie na tego typu sztukę -przekonuje. Dlatego to właśnie tutaj postanowił otworzyć stałą siedzibę teatru. Nowoczesna i zarazem kameralna scena z widownią na 125 osób działa w budynku restauracji Ruczaj przy ul. Ludźmierskiej 32 od końca listopada. Podhalańska widownia zna dobrze spektakle Plejady, wcześniej można było je zobaczyć na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, a także w Zakopanem i Jabłonce. - Jesteśmy teatrem prywatnym, nieinstytucjonalnym, utrzymujemy się ze sprzedaży biletów, nie mamy aktorów zatrudnionych na stałe, nie mamy administracji - podkreśla Męderak. - To teatr impresaryjny, jeździmy ze spektaklami po Polsce, ale stałą scenę mamy tylko w Nowym Targu - dodaje.

- To, ile tutaj będzie wystawianych spektakli, zależeć będzie od samych widzów. Jeśli będzie zainteresowanie, będziemy grać w każdy weekend. Frekwencja na listopadowych spektaklach była obiecująca - mówi dyrektor.

W repertuarze Teatru Plejada grane są głównie komedie i farsy. - Chcemy, żeby widz się dobrze bawił, ale żeby pod uśmiechem i żartem była także refleksja, ważne przesłanie. Stawiam też na aktorów zawodowych, sprawdzonych. Spektakle muszą być zrobione dobrze, żeby widz chciał do nas wracać - podkreśla Piotr Męderak. - W Krakowie jest ok. 60 zawodowych teatrów i grup teatralnych. Żeby się przebić, trzeba być naprawdę dobrym - tłumaczy. Tego się nauczył, kiedy zaczynał przygodę z teatrem właśnie pod Wawelem.

Jest kilka powodów wyboru Nowego Targu na stałą siedzibę Plejady. - To ważne miejsce, stolica nie tylko Podhala, ale obszerniejszego regionu ze Spiszem i Orawą włącznie. Aż trudno uwierzyć, że miasto do tej pory nie miało własnego teatru zawodowego - mówi. Nie bez znaczenia jest fakt, że dyrektor mieszka na stałe w Orawce.

- Mamy trochę inny charakter niż Teatr Witkacego czy Scena RZT Szymaszkowa. Swoją ofertę kierujemy do szerokiej publiczności - podkreśla Męderak.

Piotr Męderak jest absolwentem katowickiego Studia Filmowego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, a także Szkoły Aktorskiej w Krakowie. Zanim założył własny teatr, grał gościnnie na deskach różnych teatrów, na swoim koncie ma także epizody w serialach. - Zawsze fascynował mnie żywy człowiek, bezpośredni kontakt z publicznością. Chciałem też od początku uczestniczyć w procesie tworzenia spektaklu, mieć wpływ na repertuar. Stworzyć wspólnotę teatralną - tak tłumaczy powody, dla których zdecydował się w 2011 roku na założenie własnego teatru i fundacji, która go poprowadzi. Dziś współpracuje z kilkudziesięcioma aktorami z Małopolski i Śląska, którzy są wolnymi strzelcami lub na stałe związani z innymi teatrami.

W swoim repertuarze teatr ma 11 spektakli, w każdym roku pojawia się co najmniej jedna premiera. Nowotarska publiczność w najbliższym czasie (6, 13 i 15 grudnia) będzie miała okazję obejrzeć w Ruczaju farsę "Mayday" i "Mayday 2" w reż. Piotra Męderaka. - To jeden z naszych hitów, spektakl, który rozśmiesza do granic wytrzymałości, ma wiele zawrotnych zwrotów akcji, zaskakujących scen i świetną obsadę - zaprasza reżyser. To historia taksówkarza bigamisty, który stara się uratować swoje małżeństwo. Na scenie zobaczymy między innymi Mateusza Dewerę, aktora, który pochodzi z Nowego Targu.

Dyrektor Plejady zamierza się też otworzyć na młodzież. Przygotowuje program edukacyjny z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych, którzy nie tylko będą mogli obejrzeć spektakle, ale także wziąć udział w warsztatach, podczas których poznają teatr od kuchni, specyfikę zawodu aktorskiego itp.

Chce też zaprosić do gościnnych występów w Nowym Targu inne teatry z Polski. - Pomysłów mam więcej, ale nie ze wszystkimi chcę się na razie zdradzać - mówi tajemniczo Piotr Męderak. - Liczę, że nasz teatr stanie się ważnym miejscem na mapie kulturalnej Nowego Targu i Podhala - dodaje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji