Artykuły

Kraków. Dziesięć boskich dni

Dziś premierą "Aniołów w Ameryce" w Teatrze Ludowym rozpoczyna się 12. edycja Boskiej Komedii. Zakończy się 10 dni później, podczas gali finałowej "Wybieg Wyspiański" połączonej z... pokazem mody.

W ubiegłym roku zdaniem międzynarodowego jury powtarzany za Czesławem Niemenem motyw "Dziwny jest ten świat" najlepiej oddały aż dwa spektakle: "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer z Krystyną Jandą w roli głównej oraz "Pod presją" Mai Kleczewskiej z Teatru Śląskiego. Tym razem jurorzy, artyści i wierna publiczność Boskiej zastanowią się, jak być artystą "wśród nocnej ciszy".

- Po raz 12. zbiera się w Krakowie wielka polska teatralna rodzina. Co roku wierzę, że udaje nam się zjednoczyć i z szacunkiem porozmawiać o pracy swojej i naszych kolegów. Wierzę, że na festiwalu polski teatr dostaje non-konformistycznego kopa i pomaga utrzymać energię do wywracania wygodnych odpowiedzi, a dzięki temu przybliża się do zrozumienia i opisu bardziej skomplikowanych mechanizmów - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia". I zaprasza: - Spotkajmy się w Krakowie, bądźmy razem czujni, wrażliwi, niepokorni i wzmacniajmy się wzajemnie, choćby przez te 10 "boskokomediowych dni".

Podczas nich widzowie będą mogli oglądać spektakle podzielone na trzy sekcje: konkurs Inferno, przegląd Paradiso oraz wydarzenia specjalne, czyli Purgatorio. Paradiso zaprezentuje poszukiwania młodych twórców teatru. Purgatorio połączy poszukiwania twórców teatru z dyskusjami. To właśnie tę sekcję, a zarazem całą Boską Komedię, zainaugurują dziś wieczorem kultowe "Anioły w Ameryce" [na zdjęciu] w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, na które zaprasza Teatr Ludowy.

W rywalizacji o Grand Prix Boskiej Komedii 2019 weźmie udział 11 najgłośniejszych tytułów ostatniego sezonu. Wyniki konkursu Inferno poznamy 14 grudnia - po raz pierwszy nie w Bunkrze Sztuki, tylko podczas gali finałowej "Wybieg Wyspiański" w Teatrze Słowackiego połączonej z... pokazem mody. Inspiracją twórców: Edyty Jermacz, Anny Marii Karcz-marskiej, Matyldy Kotlińskiej i Łukasza Błażejewskiego pod kuratelą Marcina Chlandy było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

- Wykorzystując postaci z najsłynniejszego dramatu Wyspiańskiego, stworzymy autorskie kolekcje ubioru. Zaprezentują je w niecodziennej, teatralnej formule aktorzy Teatru Słowackiego - zdradza Marcin Chlanda, kurator pokazu. Przy współpracy z Agnieszką Pałką, laureatką I edycji Stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego, twórcy roztoczą kostiumograficzną wizję przyszłości. - Barwny i estetycznie różnorodny performatywno-teatralny "Wyspiański" eksperyment połączy teatralną tradycję z żywiołem współczesności i innowacyjnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w dziedzinie ubioru - zapowiada Chlanda.

12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Boska Komedia 2019" potrwa do 15 grudnia. Szczegółowy program na stronie boskakomedia.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji