Artykuły

Sejny. Maja Komorowska w Ośrodku Pogranicze

Była w Pograniczu w lutym, była w maju, będzie też w grudniu. Wybitna aktorka teatralna i filmowa, ale też społeczniczka Maja Komorowska 7 grudnia wystąpi w Białej Synagodze w Sejnach w spektaklu poetyckim "Przeminęły cieniem. Shoah w listach i wierszach".

Aktorka przeczyta listy pisane z tomaszowskiego getta i z Auschwitz oraz wiersze poetów polskich - Tuwima, Szymborskiej, Brandstaettera, Zagajewskiego, Miłosza, Słonimskiego, Broniewskiego, Mangera, Herberta, Ginczanki, Baczyńskiego (godz. 17, wstęp wolny).

Maja Komorowska przyjeżdża na zaproszenie Ośrodka Pogranicze, które w tym roku gościło ją dwukrotnie. W rozmowie z Krzysztofem Czyżewskim aktorka odpowiadała na pytanie "Jak uczynić świat lepszym", opowiadała też o kulisach pracy z Andrzejem Wajdą (to już podczas kolejnego spotkania, w ramach prezentacji filmu "Panny z Wilka").

A teraz słuchaczom przypomni o ludziach, o których nigdy nie można zapomnieć.

Maja Komorowska

Ur. 23 grudnia 1937 r. w Warszawie. Aktorka teatralna i filmowa, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Obecnie gra w Teatrze Współczesnym ("Mimo wszystko" Johna Murrella w reż. Waldemara Śmigasiewicza) i gościnnie w Teatrze Dramatycznym ("Szczęśliwe dni" Samuela Becketta). Od wielu lat jeździ na spotkania z publicznością. Rozmawia o swojej pracy i ważnych dla niej ludziach. Czyta wiersze wybitnych poetów oraz fragmenty swoich książek.

Zaangażowana w sprawy społeczne; w czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom, później w S.O.S. z Jackiem Kuroniem. Dziś jest członkiem Rady Hospicjum Onkologicznego.

Jest autorką (lub bohaterką) kilku książek.

W 1993 roku ukazała się książka Mai Komorowskiej "31 dni maja" (Wydawnictwo Tenten), w 2004 roku książka Barbary Osterloff "Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską" (Oficyna Wydawnicza Errata), w 2014 r. - "Pytania, które się nie kończą - rozmowy z Tadeuszem Sobolewskim" (wydanie: Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z wyd. Czuły Barbarzyńca Press). W roku 2017 - "Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe Barbary Osterloff" (wydanie: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji