Artykuły

Warszawa. Laureaci 23. Festiwalu Korczak

Znamy laureatów 23. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2019.

Werdykt

Jury 23. Festiwalu Korczak 2019, w składzie: Michał Centkowski, Aneta Kyzioł, Joanna Rogacka, po obejrzeniu dziewięciu konkursowych przedstawień, pragnie.

Po pierwsze, zauważyć wysoki poziom tegorocznej edycji festiwalu. Zaprezentowane spektakle, uwzględniając wrażliwość młodego człowieka odważnie podejmowały ważne i współczesne tematy oraz równie odważnie poszukiwały odpowiednich środków artystycznych do ich najpełniejszego wyrażenia.

Po drugie, ogłosić podjęte decyzje.

Pragniemy zarekomendować do certyfikatów ASSITEJ spektakle:

- "Dziki", reż. Klaudia Hartung-Wójciak, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu;

- "Ostatni syn", reż. Przemysław Jaszczak, Teatr Żydowski w Warszawie;

- "Motyl", reż. Marcin Liber, Wrocławski Teatr Lalek;

- "Minutka", opieka reżyserska Ewa Piotrowska, Teatr Baj w Warszawie;

- "Bromba i inni", reż. Julia Szmyt, Teatr Lalek Guliwer w Warszawie;

- "Staś i zła noga", reż. Bartłomiej Błaszczyński, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Pragniemy przyznać honorowe wyróżnienie spektaklowi:

- "Minutka", opieka reżyserska Ewa Piotrowska, Teatr Baj w Warszawie. Za niezwykłe lalki, brawurową grę nimi i z nimi oraz uwrażliwianie (nie tylko) młodych widzów na problemy starości.

Pragniemy przyznać Nagrodę Stefanii Wilczyńskiej Teatrowi Żydowskiemu za spektakl "Ostatni syn" Magdy Fertacz w reż. Przemysława Jaszczaka. Metaforyczną opowieść o losie współczesnego dziecka, uwikłanego w społeczne podziały i wojenną przemoc w niszczonym przez dorosłych świecie.

Pragniemy przyznać Nagrodę Grand Prix Festiwalu Korczak "Dzikiemu" na podstawie aktorskich improwizacji i "Dzikusa" Davida Almonda i Dave'a McKeana, w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Za niezwykły - abstrakcyjny, artystyczny i pełen empatii jednocześnie - obraz wewnętrznych przeżyć bohatera zmagającego się z traumą utraty bliskiej osoby.

Warszawa, 24.11.2019

Jury:

Joanna Rogacka

Aneta Kyzioł

Michał Centkowski

***

Jury młodzieżowe 23. Festiwalu Korczak 2019

W składzie: Miriam Hmissi, Oliwia Hołozubiec, Konstancja Oleszczuk, Alicja Sokół, Marta Ziętek

Po obejrzeniu dziewięciu przedstawień postanowiło przyznać:

- wyróżnienie spektaklowi "Minutka" w wykonaniu Teatru Baj w Warszawie - opieka reżyserska Ewa Piotrowska - za wrażliwość artystyczną w prezentacji tematu, za pracę aktora z lalką i za oprawę muzyczną.

- wyróżnienie spektaklowi "Ostatni syn" w wykonaniu Teatru Żydowskiego w Warszawie w reżyserii Przemysława Jaszczaka - za wartości edukacyjne przedstawienia, uwrażliwianie dzieci na różnorodność oraz pracę nad ruchem scenicznym.

- Nagrodę Główną "Dzieci Pani Stefy" spektaklowi "Staś i zła noga" w wykonaniu Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego za spójny, poruszający i uniwersalny przekaz. Pokazanie jak trudne bywają relacje miedzy bliskimi sobie osobami. Za ciekawe wykorzystanie przestrzeni scenicznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji