Artykuły

Kraków. Jeszcze trzy koncerty ku czci Stanisława Moniuszki

Do końca roku Krakowskie Forum Kultury planuje trzy koncerty ku czci Stanisława Moniuszki. Najbliższy odbędzie się 28 listopada w Akademii Muzycznej. Kolejne - 4 grudnia w Tauron Arenie i 17 grudnia w Nowohuckim Centrum Kultury.

Będą to ostatnie propozycje Krakowskiego Forum Kultury w Roku Moniuszki, których organizacja możliwa była dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Patrzymy na Moniuszkę szeroko i na różne sposoby. Chcieliśmy przygotować ofertę dla każdego - dzieci i dorosłych, również tych, którzy nie mają na co dzień kontaktu z muzyką klasyczną, dla takich osób propozycją jest np. koncert "Moniuszko na nowo" - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Krakowskiego Forum Kultury Izabela Kosowska.

Najbliższy z planowanych koncertów - "Moniuszko-Cornelius" - odbędzie się w auli Florianka w Akademii Muzycznej. Łukasz Konieczny (bas) we współpracy z Magdaleną Kulig (mezzosopran) i pianistą Lechem Napierałą przygotowali recital pieśni Moniuszki oraz nową kompozycję niemieckiego pianisty i kompozytora Thomasa Corneliusa, będącą hołdem dla artysty urodzonego 200 lat temu.

Oprócz znanych pieśni Moniuszki, np. "Dziad i baba", "Stary kapral", publiczność usłyszy cykl "Sonetów" do słów Adama Mickiewicza, stworzony przez Corneliusa.

Koncert odbywa się w ramach cyklu "Spotkań z artystą" - po recitalu organizatorzy zapraszają na rozmowę z wykonawcami. Wieczorowi towarzyszyć będzie prezentacja aplikacji mobilnej "Operalnia", przygotowanej w Roku Moniuszki na kanwie inscenizacji "Strasznego dworu" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Koncert "Moniuszko na nowo" odbędzie się 4 grudnia w małej hali Tauron Areny Kraków. Katarzyna Moś, Dorota Miśkiewicz, Janusz Radek z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty i z towarzyszeniem sekcji rytmicznej (Paweł Tomaszewski (fortepian), Marek Podkowa (saksofon), Przemysław Hanaj (gitary), Andrzej Święs (bas), Paweł Dobrowolski (perkusja)) zaproponują nowe, rozrywkowe, aranżacje znanych pieśni Moniuszki.

Musical "Hanka" będzie ostatnią w tym roku koncertową propozycją Krakowskiego Forum Kultury. Prawykonanie widowiska zaplanowano na 17 grudnia w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Za muzykę do musicalu odpowiada Andrzej Zarycki, a za tekst - Tadeusz Płatek.

Zgodnie z zapowiedziami ma to być współczesna próba opowiedzenia historii Moniuszkowskiej "Halki" nowoczesnym językiem literackim i muzycznym, w dodatku akcja będzie poprowadzona "na wspak" - np. Hanka nie będzie góralką, ale mieszkanką Warszawy.

W spektaklu wezmą udział studenci Krakowskiej Akademii Musicalu, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Tadeusza Płatka.

Oprócz spektaklu premierowego publiczność będzie miała okazję wziąć udział w próbie generalnej 16 grudnia oraz dodatkowych dwóch pokazach przedpremierowych 17 grudnia.

Stanisław Moniuszko urodził się w 1819 r. w majątku Ubiel koło Mińska. Do historii przeszedł jako ojciec polskiej opery. Był kompozytorem, dyrygentem, także pedagogiem. Jego najsłynniejsze dzieła to opery "Halka" i "Straszny dwór".

Inspirację dla muzyki Moniuszki stanowiła kultura ludowa. Jednym z najlepiej znanych zbiorów jego drobnych utworów jest cykl 12 "Śpiewników domowych" zawierających pieśni do słów poetów polskich (m.in. Teofila Lenartowicza, Adama Mickiewicza, Wincentego Pola, Stefana Witwickiego), a także obcych oraz do słów twórców ludowych. Utwory wpisywały się w kanon XIX-wiecznego wychowania patriotycznego. Kompozytor tworzył także muzykę religijną. Moniuszko zmarł w Warszawie 4 czerwca 1872 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji