Artykuły

Poznań. Startuje festiwal Frazy. Od Kaczmarskiego do Karoliny Cichej

Spieszcie się, bo biletów zostało już niewiele. W sobotę startują Frazy - festiwal słowa w piosence. W programie koncerty, jakich jeszcze nie słyszeliście.

Festiwal Frazy ma już pięć lat. Zadomowił się w Poznaniu, ma swoją publiczność, a bilety na koncerty szybko się rozchodzą.

- Ciekawi nas piosenka, która nie jest tylko do tańca i do nucenia przy goleniu, ale też do myślenia - mówi Krzysztof Gajda, dyrektor artystyczny Fraz. Tegoroczny festiwal rozgrywać będzie się wokół frazy z Jacka Kaczmarskiego: "Musi być przestrzeń w muzyce i w wierszu/ Muszą być miejsca puste na wybrzmienia".

Coś od siebie w weekend

Na początek - w sobotę od godz. 12 w Auli Artis konkurs piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. - Nie jest to odtwarzanie piosenek Kaczmarskiego, ale pod jego patronatem poszukiwanie ludzi, którzy mają coś do powiedzenia od siebie. Kaczmarski zawsze podkreślał, że każdy powinien znaleźć swoją ścieżkę, a nie odtwarzać cudzą - mówi Gajda. Laureatów poznamy podczas wieczornego koncertu o godz. 19 w Auli Artis. Wystąpi tam też Kuba Sienkiewicz - jeden z jurorów konkursu.

A w niedzielę eksperyment. Przygotowany specjalnie na Frazy koncert z muzyką Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego - i tylko z muzyką, bez słów. - Pomyślałem, że w tych piosenkach jest też taki potencjał muzyczny, że może warto by na chwilę usiąść i wsłuchać się w to, co poza słowami - opowiada Gajda. - Z pomysłem poszedłem do Marcina Sompolińskiego, a on zaproponował, by zagrać to orkiestrą instrumentów dawnych. Znakomity pomysł, bo przecież Kaczmarski odwoływał się do historii - dodaje. Koncert zagra orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (godz. 19, aula UAM).

Nie tylko dla dorosłych, nie tylko muzyka

W poniedziałek też eksperymentalnie. Młodzi artyści ze Studia STA zaśpiewają po swojemu piosenki Andrzeja Sobczaka, autora takich przebojów jak "Przeżyj to sam" czy "Dorosłe dzieci" (Teatr Polski, godz. 19).

A na finał znakomita Karolina Cicha i Spółka. - To, co robi z piosenkami ludowymi, jest właśnie wypełnianiem przestrzeni pustych - zauważa Gajda. Usłyszmy jej muzykę inspirowaną pieśniami ludowymi - najnowsze utwory, które w większości nie były jeszcze na płytach. Cicha zaprosiła gości - wystąpią z nią Karolina Czarnecka i Mamadou Diouf (wtorek, godz. 19, Biblioteka Raczyńskich).

Frazy mają też coś dla dzieci. W sobotę w Bibliotece Raczyńskich warsztaty tworzenia piosenek poprowadzi Michał Kowalonek.

Festiwalowi towarzyszy również konferencja - w poniedziałek i wtorek w Collegium Maius w Sali Śniadeckich. Otwarta jest dla wszystkich. Naukowcy wezmą na warsztat piosenki od Stachury po Pablopavo i raperów.

Bilety w cenie 10, 15 i 20 zł dostępne są w CIK i na stronie www.bilety24.pl. Organizatorem festiwalu jest Biblioteka Raczyńskich.

Szczegóły na: www.festiwalfrazy.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji