Artykuły

Legnica. Finał akcji "Teatr, którego Sceną jest Miasto"

Trzy grupy aktorów Teatru Modrzejewskiej wraz z mieszkańcami trzech dzielnic Legnicy powiązanych z działalnością zamiejscowych scen teatru finalizują społeczno-kulturalny program, którego celem jest powrót do miejsc naznaczonych w przeszłości sztuką. Efekt tej pracy w terenie, dwa spektakle i film, zaprezentowany zostanie publicznie i bezpłatnie 6 grudnia na Scenie Gadzickiego. Początek o godz. 18.

- Nie będzie to jednak jedyna prezentacja efektów programu "Teatr, którego Sceną jest Miasto" - zastrzega dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb. - Przedstawimy je także w dzielnicach, w których powstawały te realizacje, czyli na Piekarach, Zakaczawiu i na Nowym Świecie.

Finał akcji będzie prezentacją efektów pracy grup warsztatowych, które legniccy aktorzy sformowali z mieszkańców tych dzielnic. We wszystkich tych miejscach w przeszłości działały improwizowane sceny. Dwie na Zakaczawiu (kino "Kolejarz" znane z "Ballady o Zakaczawiu" i przedwojenny teatr Variete, w którym grano "Łemka" i "Czas terroru"), na Piekarach, gdzie grano w latach 2004-2011 (27 tytułów, w tym głośne "Made in Poland") oraz na Nowym Świecie (ta scena, jako własność teatru, nadal jest miejscem realizacji i wystawiania spektakli (ostatnio "J_d_ _ _ _e. Zapominanie").

Do realizacji tego programu przystąpił cały zespół aktorski legnickiego teatru podzielony na trzy grupy, którym przewodzili: Bartosz Bulanda, Zuza Motorniuk i Mateusz Krzyk (na zdjęciu).

- Zaczęliśmy od happeningu "Pogrzeb umarlaka" i rozmów z mieszkańcami okolic Nowego Świata. Nie zawsze grzecznych. Finalnie zaprezentujemy spektakl-film "John Porter - The Polish Helicopter: Episode 3 Legnica", w którym - oprócz aktorów-lektorów na żywo - wystąpi blisko 50 mieszkańców dzielnicy i osób zaproszonych do udziału w projekcie. Inspiracją był prawdziwy koncert Johna Portera, który w 1980 roku wystąpił na scenie ówczesnego Wojewódzkiego Domu Kultury (dziś teatralna Scena na Nowym Świecie). To pretekst, by opowiedzieć wiele, czasami niezwykłych historii wyłuskanych z pamięci mieszkańców. Będzie trochę archiwaliów i nieco surrealistycznie - zapowiada Bartosz Bulanda.

- Skupiliśmy się na miejscu, które przez siedem lat było Sceną na Piekarach. Zaczęliśmy od wrześniowej prowokacji "Czy Piekarom brak kultury?" w formie rozmów i ankiet. Ostatecznym efektem będzie przedstawienie pod takim tytułem, w którym oprócz siedmiorga naszych aktorów wystąpią mieszkańcy dzielnicy, w tym członkowie grupy teatralnej działającej przy Domu Kultury "Atrium". Spektakl będzie nawiązywał do głośnych przedstawień, które graliśmy na Piekarach w latach 2004-2011 - objaśnia Zuza Motorniuk.

- Na Zakaczawiu nie ma już obiektów, w których graliśmy w przeszłości. Skupiliśmy się na najstarszej legnickiej szkole, jaką jest Szkoła Podstawowa nr 1 i jej uczniach. Stworzyliśmy z nich trzy grupy warsztatowe w trzech kategoriach wiekowych. Szybko zorientowaliśmy się, że znacząca grupa dzieci nawet nie wie, gdzie w Legnicy jest teatr. Dla wielu nasza akcja była pierwszym kontaktem z żywą kulturą. Wspólnie przygotowujemy uczniowski spektakl "Cudaki za Kaczawą", który 5 grudnia pokażemy także w ich szkole - anonsuje Mateusz Krzyk.

- Przed laty realizowaliśmy w naszym teatrze program pod nazwą "Teatr, którego Sceną jest Miasto", który polegał na wychodzeniu ze spektaklami w miejską przestrzeń Legnicy. Teraz nawiązujemy do tej idei angażując bezpośrednio w projekt o tej samej nazwie mieszkańców miasta. Chcielibyśmy to przedsięwzięcie kontynuować w przyszłym roku, złożymy stosowny wniosek do ministerstwa o dofinansowanie, by nasza obecność w różnych dzielnicach miasta była trwała - tłumaczy Jacek Głomb.

Całość społeczno-kulturalnego programu "Teatr, którego Sceną jest Miasto" finansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (106 tys. zł) w programie "Kultura Dostępna", którym zarządza Narodowe Centrum Kultury. Blisko 32 tys. zł dorzucił także do tego legnickiego przedsięwzięcia dolnośląski samorząd.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji