Artykuły

Gdańsk. Torben Betts gościem Teatru Wybrzeże

51. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony będzie spektaklowi "Niezwyciężony". Weźmie w nim udział autor sztuki Torben Betts, jeden z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich dramatopisarzy oraz tłumaczka sztuki Małgorzata Semil, a także reżyser spektaklu Jarosław Tumidajski i zespół aktorski.

Spotkanie poprowadzi Michał Kurkowski. 51. Dyskusyjny Klub Teatralny odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 listopada o godzinie 21.40 na Scenie Kameralnej. Wstęp wolny.

O AUTORZE

Torben Betts (ur. 1968) - jeden z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich dramatopisarzy. Ukończył Uniwersytet w Liverpoolu i pierwotnie zajmował się aktorstwem. Jego talent pisarski odkrył Alan Ayckbourn, który w roku 1999 zaproponował mu objęcie funkcji dramaturga rezydenta w Stephen Joseph Theatre w Scarborough. Był to przełomowy moment w karierze pisarza. Jego twórczość szybko zyskała uznanie publiczności i krytyków, czego dowodem jest przyznana mu nagroda za Najlepszą Nową Sztukę sezonu 2006/2007. Zarówno jego własne sztuki jak i adaptacje prezentowane są obecnie na deskach najważniejszych scen w Wielkiej Brytanii oraz wielu teatrów zagranicznych. Liz Lockhead, wybitna szkocka poetka opisuje go jako "najlepszego obecnie autora teatralnego". Z kolei opiniotwórczy magazyn Time Out charakteryzuje Bettsa sztuki jako "błyskotliwe i wymagające".

O SPEKTAKLU

Emily i Oliver właśnie wyprowadzili się na przedmieścia, z dala od Londynu, "ohydnego, kapitalistycznego zbiorowego gwałciciela". Pewnego dnia zapraszają swoich nowych sąsiadów, Dawn i Alana, na wieczorek zapoznawczy. To spotkanie potoczy się w dość niespodziewanym kierunku, obnaży skrajne różnice dzielące te dwie pary, ale - co najważniejsze - ujawni, że oba związki znajdują się w głębokim kryzysie. Czy ta świadomość okaże się oczyszczająca, czy wyniszczająca? Komediodramat Torbena Bettsa nie daje łatwych odpowiedzi, ale bardzo wnikliwie opisuje chaos postaw i racji, w jakim współcześnie żyjemy.

"Spektakl Tumidajskiego jest gorzką przypowieścią o tym, że przynależność klasowa niezmiennie determinuje nasz los, wyznaczając horyzont marzeń, lęków i aspiracji." Michał Centkowski, Newsweek

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji