Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską na Bielanach

Biblioteka na Bielanach w Warszawie zaprasza 18 listopada o godz. 17.00 na film "Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3" w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Po projekcji spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską poprowadzi Łukasz Maciejewski, pomysłodawca cyklu pod patronatem polskiej sekcji AICT.

GRAŻYNA BŁĘCKA KOLSKA

Popularna polska aktorka filmowa. Jej znakiem rozpoznawczym są role w autorskich filmach Jana Jakuba Kolskiego. Bez jej nostalgicznego spokoju trudno byłoby sobie wyobrazić niektóre postaci z tzw. Jańciolandu, jak nazywa się filmowy świat wykreowany przez reżysera we wczesnym okresie jego twórczości. Szerszej publiczności stała się jednak znana już dzięki popularnym komediom Romana Załuskiego.

Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (1984). W latach 80. występowała w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Drugim Studiu Wrocławskim oraz w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Zadebiutowała na wielkim ekranie w komedii obyczajowej "Kogel-mogel" (1988) Romana Załuskiego. Najważniejszą częścią jej artystycznego dorobku są kreacje, które stworzyła w kinie Jana Jakuba Kolskiego. Na uwagę zasługują szczególnie role w telewizyjnym "Pograbku" (1992), gdzie wcieliła się w Kuśtyczkę, żonę tytułowego bohatera, oraz żony protagonisty w kinowym "Jańciu Wodniku" (1993). Współpracowała również z Andrzejem Wajdą (telewizyjny film "Wyrok na Franciszka Kłosa", 2000). Często pojawia się w popularnych serialach telewizyjnych.

Postać Grażynki Andryszkówny w "Cudownym miejscu" (1994) Jana Jakuba Kolskiego przyniosła jej nagrodę za pierwszoplanową kreację kobiecą na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, Natasza z "Jasminum" (2006) Jana Jakuba Kolskiego została uhonorowana Złotą Podkową na Festiwalu Filmowym "Wakacyjne Kadry" w Cieszynie, zaś tytułową rolę w "Afonii i pszczołach" (2009) tego samego reżysera docenili jurorzy Międzynarodowego Forum Filmowego w Moskwie, przyznając artystce statuetkę Złotego Rycerza (2010).

MISZMASZ, CZYLI KOGEL MOGEL 3

Główna bohaterka Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes... W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska (Ewa Kasprzyk) - celebrytka i słynna sekstrenerka - wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy - mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) - buntują się i uciekają z domu. Postanawiają najpierw odwiedzić Piotrusia (Maciej Zakościelny), który dziś wiedzie wygodne życie u boku żony Marleny (Katarzyna Skrzynecka). Następnie ruszają w nieznane, a finał tej wycieczki znów przejdzie do legendy!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji