Artykuły

Warszawa. Wystawa Karola Radziszewskiego "Potęga sekretów"

Obrazy, filmy, fotografie, dokumenty składają się na wystawę Karola Radziszewskiego "Potęga sekretów" prezentowaną w siedmiu salach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wernisaż w piątek.

Karol Radziszewski to malarz, performer, publicysta, autor instalacji, akcji, fotografii i filmów wideo. W CSW Zamek Ujazdowski przygotował obszerną, przeglądową wystawę swoich dzieł, jak i zaproszonych przez niego i kuratora Michała Grzegorzka artystów. Są wśród nich m.in. Ryszard Kisiel, Natalia LL, Libuse Jarcovjákova, Wolfgang Tillmans oraz kanadyjski kolektyw General Idea. Ich prace stanowią integralną część ekspozycji.

"Na najprostszym poziomie +potęga sekretów+ kojarzy się z coming outem, ukrywaniem się, tożsamością. Ale zarówno mnie, jak i kuratorowi Michałowi Grzegorzkowi bardziej chodzi o nawiązanie do akcji ujawniania wielkich społecznych problemów, jak WikiLeaks czy Me Too, które w ostatnich czasach idą jak fala. To sekrety tłamszone latami i opresje, którym poddane były całe społeczne grupy: kobiety, mniejszości etniczne czy seksualne" - mówił artysta w wywiadzie dla magazynu "Voque".

Jak zaznacza kurator wystawy, jest na niej obecna i sztuka współczesna, i prace "jakby z przeszłości". Są przywołane eksperymenty, archiwalne śledztwa, setki dokumentów i przewodnik z opisami. Termin queer - pierwotnie oznaczający dziwny, osobliwy, odmienny - w kontekście wystawy pojawia się jako opisujący to, co wymyka się jednoznacznemu określeniu płci i tożsamości seksualnej.

Karol Radziszewski stosuje - jak wyjaśnia kurator - wyjątkowe narzędzia do montażu materiałów: fakty łączy z fantazjami, komponuje dokumenty ze skrawkami wspomnień. Ujawnia nie tylko indywidualne przeżycia, ale utrwala także losy wspólnot.

Wystawa początkowo była planowana jako retrospektywa. - To miało być podsumowanie wieku średniego, ale postanowiliśmy z kuratorem trochę się temu wymknąć - wyjaśnia artysta. - Najbardziej znane moje prace wideo, jak "Kisieland" o twórcy pierwszego zinu gejowskiego Ryszardzie Kisielu, "America Is Not Ready For This" o Natalii LL, "Książę" o Grotowskim czy "Fag Fighters" o fikcyjnej gejowskiej guerilli, zostały przerzucone do programu filmowego kina w U-jazdowskim. Sama wystawa koncentruje się na archiwum i ostatnich pięciu latach mojej pracy - zaznacza Radziszewski.

Karol Radziszewski (rocznik 1980) ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku i Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 2004 roku w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Współtwórca Latającej Galerii szu szu (z Ivo Nikiciem i Piotrem Kopikiem). Dwukrotnie był stypendystą ministra kultury. Jest laureatem głównej nagrody III edycji konkursu Samsung Art Master w 2006 r. i w 2009 r. Paszportu Polityki w dziedzinie sztuk wizualnych. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych.

***

Na zdjęciu: Karol Radziszewski, "Powidoki", kadr z filmu, 2018. Dzięki uprzejmości artysty i BWA Warszawa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji