Artykuły

Warszawa. Festiwal Warszawa Singera w Nowym Jorku

Najważniejszy warszawski festiwal i jeden z najbardziej uznanych w Polsce, Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera po raz drugi w Nowym Jorku.

Na jego nowojorską odsłonę - Singer's New York zapraszamy między 17 a 19 listopada do najbardziej prestiżowych lokalizacji życia żydowskiego. W programie m.in. koncert kantoralny Yaakova Lemmera i Franka Londona, pokazy filmów, czytanie prozy I.B. Singera a także spektakle warszawskiego Teatru Żydowskiego (jednego z dwóch europejskich teatrów żydowskich).

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, organizowany jest od 16 lat przez Fundację Shalom w Warszawie. Idea organizacji festiwalu w Nowym Jorku narodziła się z pomysłu rozszerzenia warszawskiej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, a jednocześnie promocji spuścizny literackiej I.B. Singera oraz dziedzictwa kultury żydowskiej w miastach, w których żył i tworzył Isaac Bashewis Singer - Leoncinie, Radzyminie oraz Biłgoraju, a także Nowym Jorku, do którego pisarz wyemigrował w 1935 roku, i w którym mieszkał najdłużej. Dyrektorem festiwalu jest Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz w warszawie, założycielka Fundacji Shalom.

Zaczynamy 17 listopada. Na otwarcie festiwalu w Lincoln Square Synagogue odbędzie się koncert kantoralny światowej sławy kantora Yaakova Lemmera oraz laureata nagrody Grammy Franka Londona, inspirowany twórczością Gershona Siroty i Mordechaja Gebirtiga oraz pokaz spektaklu Teatru Żydowskiego z Warszawy "Chumesz Lider" wg Icyka Mangera w reż. Andreia Munteanu, z muzyką skomponowaną przez Dova Seltzera, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie. Icyk Manger zabiera w podróż do bogatego świata tradycji jidysz, w której towarzyszą pogodne, żartobliwe i pouczające wiersze z "Pięciu ksiąg Tory" i ich biblijni bohaterowie przedstawieni jako współcześni autorowi Żydzi z małego miasteczka lat 20. ubiegłego wieku.

W programie Singer's New York nie zabraknie literatury patrona festiwalu. W Brooklyn Public Library - Midwood Branch oraz w The New York Public Library będzie można posłuchać opowiadań I.B. Singera dla dzieci i dorosłych. Goście specjalni - aktorzy Anna Podolak, Dawid Szurmiej, Jasper McGruder, Stacey Robinson, a także Dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku Adrian Kubicki, przeczytają dzieciom opowiadania I.B.Singera.

W kolejnych dniach w City College of New York festiwalowa publiczność zobaczy ekranizacje dzieł Singera, m.in. film "Yentl" oraz "Wrogowie" (Enemies: A Love Story). Akcja filmu "Yentł" (Jentl) w reżyserii Barbry Streisand, dzieje się na początku XX w. we wschodniej Europie. Młoda Żydówka pragnie zgłębiać nauki Talmudu, jednak ortodoksyjna tradycja zabrania kobietom edukacji. Jentl nie zamierza zrezygnować ze swoich marzeń W "Yentł" Singer sportretował swoją siostrę, pisarkę Ester Kreitman, której niezwykła biografia również dzisiaj wzbudza zainteresowanie. Kreitman, choć wyklęta nawet przez własną rodzinę nigdy nie zrezygnowała z pasji tworzenia. "Wrogowie" (Enemies: A Love Story) w reżyserii Paula Mazursky'ego to inna z adaptacji powieści Isaaka Bashevisa Singera. Dwie główne kobiece role w tej zabawnej i przejmującej opowieści o grupie nowojorskich imigrantów, zmagających się z doświadczeniem Holokaustu, zagrały Anjelica Huston i polska aktorka - Małgorzata Zajączkowska, grająca w amerykańskich filmach jako Margaret Sophie Stein. Obie projekcje połączone będą z panelami dyskusyjnymi, które poprowadzi Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood", scenarzysta, reżyser, producent filmowy mieszkający na stałe w Nowym Jorku.

Festiwal zamknie pokaz monodramu "Mur" w reż. Macieja Wojtyszki Teatru Żydowskiego w Warszawie, zainspirowanego historią życia Ireny Sendlerowej - uhonorowanej odznaczeniem "Sprawiedliwej wśród Narodów Świata". Bohaterka podczas wojny uratowała życie kilku tysiącom dzieci, wyprowadzając je z warszawskiego getta. Przez wiele lat milczała na temat swoich niezwykłych zasług. W tę wyjątkową postać - docenioną niedawno tytułem "Warszawianki stulecia" - wciela się Ewa Dąbrowska.

Uroczyste zakończenie festiwalu będzie miało miejsce 19 listopada w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku.

Partnerami wydarzenia są: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz, The City College Of New York, Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, The New York Public Library - Riverside Branch, The Brooklyn Public Library - Midwood Branch, Friends of the Warsaw Shalom Foundation.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza "Kulturalne pomosty".

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w konkursie "Dyplomacja publiczna 2019".

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Oficjalny przewoźnik: Polskie Linie Lotnicze LOT.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji