Artykuły

Gdańsk. Kultura ponad granicami państw

Po sukcesie Tygodnia Ukraińskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim konsul generalny Ukrainy w Gdańsku kontynuuje tę tradycję przybliżając mieszkańcom i mieszkankom Gdańska kulturę Ukrainy. - Ważne, żeby przez kulturę budować braterstwo - mówi Lew Zacharczyszyn.

Cykl Teatry Europy i Świata to flagowe wydarzenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego organizowane przez tę instytucję od lat. Ale jeden z cykli się "usamodzielnił" i dzięki Konsulatowi Ukrainy w Gdańsku żyje własnym życiem. To Tydzień Ukraiński, który odbędzie się już po raz czwarty. - Szczęściem było, że gdy przyjechaliśmy na misję do Gdańska w Teatrze Szekspirowskim odbywał się Tydzień Ukraiński, na który zostaliśmy zaproszeni przez profesora Jerzego Limona - mówił na konferencji prasowej zorganizowanej w konsulacie Lew Zacharczyszyn, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku.

- Zrozumieliśmy wtedy, że jest zapotrzebowanie na ukraińską kulturę w Gdańsku. Ukraina, niestety, kojarzy się z przesiedleniami, rewolucją lub wojną. Brakuje narracji o innej Ukrainie. W ostatnich latach pojawiło się wiele alternatywnych nurtów i rodzi się wiele ciekawych pomysłów.

W związku z tym konsulat kolejne Tygodnie Ukraińskie organizował samodzielnie. I jak przyznaje Zacharczyszyn nie było to łatwe zadanie, ponieważ konsulat nie miał na to osobnych środków. W 2019 roku przy ministerstwie spraw zagranicznych Ukrainy powstał Instytut Ukraiński, którego celem jest promocja kraju za granicą. I to właśnie z nowo powstałą instytucją współpracuje konsulat przy organizacji czwartej edycji imprezy.

- Instytut Ukraiński ma zaplanowaną ścisłą współpracę z ambasadami Ukrainy w Berlinie, Londynie i Warszawie. Priorytetowa dla nas jest obecność w Polsce, bo jest ona naszym strategicznym partnerem w Europie - deklarował na konferencji Zacharczyszyn.

Przy organizacji IV Tygodnia Ukraińskiego Konsulat Generalny Ukrainy współpracował z gdańskimi instytucjami kultury, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Miejską i Wojewódzką Biblioteką Publiczną, klubem B90, Teatrem Wybrzeże, Savchenko Gallery, Uniwersytetem Gdańskim, Filharmonią Bałtycką, kawiarnią filmową W Starym Kadrze, Forum Gdańsk i, jak zapewniał konsul, każdy z partnerów wniósł do projektu coś od siebie.

- Program Tygodnia Ukraińskiego jest różnorodny. Zależało nam na tym, aby dotrzeć do polskiej publiczności i wśród tych odbiorów promować kulturę Ukrainy - mówiła Tatyana Yermak, żona konsula Zacharczyszyna i organizatorka Tygodnia Ukraińskiego.

Od spektaklu po jazz

Wydarzenie zainaugurują wtorkowe i środowe wielkoformatowe projekcje na Forum Gdańsk, ale prawdziwym początkiem Tygodnia Ukraińskiego będzie czwartkowy performatywny spektakl z elementami śpiewu w GTS. "Pasja dziewczynki z zapałkami" Dmytro Kostiumskiego, który będzie połączeniem bajki Hansa Christiana Andersena z "Pasją według św. Mateusza" Bacha. Kolejnym spektaklem będzie sobotni "Apollo" na podstawie baletu "Apollon musagete" Igora Strawińskiego w wykonaniu niezależnego teatru Nieft z Charkowa. To historia artysty, który szuka swojego miejsca i przeznaczenia; ciągle przebywa w stanie niepokoju, staje przed koniecznością dokonywania wyborów i brania za nie odpowiedzialności.

Trzecia sztuka w programie to spektakl niezależnej grupy Szaszki Bramy z Lwowa "Jesień na Plutonie" stworzony na podstawie wywiadów i czasu, jaki artyści i artystki spędzili w domu spokojnej starości. Młodzi aktorzy i aktorki grający w spektaklu występują z naturalnej wielkości lalkami i w ten sposób opowiadają o starości.

- Zależało nam, żeby pokazać w Gdańsku ukraiński jazz. Niewiele osób nawet myśli o tym, że na Ukrainie jest scena jazzowa - mówiła Yermak. A o tym, jak ta scena brzmi, będzie można się przekonać w środę w Filharmonii Bałtyckiej podczas koncertu piosenkarki Laury Marti, która pisze i komponuje w językach: ukraińskim, rosyjskim, angielskim, portugalskim, armeńskim i francuskim.

Ponadto w programie wernisaż instalacji Serhija Sawczenki "Jesteś tym, na co patrzysz" w Savchenko Gallery, spotkanie turystyczne o skarbach Odessy, do której można latać z Gdańska oraz prapremierowy pokaz filmu "Tołotka".

Budowanie braterstwa

Przedłużeniem Tygodnia Ukraińskiego będzie 43. Jarma Rock. Organizatorki i organizatorzy Tygodnia Ukraińskiego połączyli siły z gdańskim oddziałem Związku Ukraińców w Polsce i wspólnie organizują performatywny show Dakh Daughters.

Ukraińska kobieca grupa z pogranicza teatru, rock opery i muzyki cieszy się dużą popularnością, szczególnie poza granicami swojego kraju, a jej działalnością zainteresował się "New York Times" i "Rolling Stone". Ich występy są bardzo widowiskowe i niepowtarzalne, tym bardziej warto wybrać się na pierwszy gdański show grupy.

Lew Zacharczyszyn: - Dlaczego to robimy? Ważne jest, żeby przez kulturę budować braterstwo. Kultura jest ponad granicami państw, a Ukraina jest elementem globalnej kultury.

Czwartek-sobota, 7-16 listopada, Gdańsk

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji