Artykuły

Bytom. Noc w Operze Śląskiej. Tajemnice zza kulis

W sobotę 9 listopada, już po raz dziesiąty odbędzie się Noc Teatrów Metropolii, podczas której także Opera Śląska w Bytomiu zdradzi swoje tajemnice. W trakcie tego wyjątkowego, magicznego wieczoru, rozpoczynającego się o godzinie 17.00, zaplanowano mnóstwo atrakcji.

Będzie można zajrzeć do miejsc na co dzień ukrytych przed oczami widzów. Pomysłodawcą i inicjatorem Nocy Teatrów Metropolii jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną dwa spektakle (w promocyjnych cenach). Dla najmłodszych - zabawne, muzyczne przedstawienie "La serva padrona - Służąca panią" Giovanniego Battisty Pergolesiego. Młodzi widzowie podczas spektaklu poznają świat opery, ale także wzbogacą swój słownik. Dowiedzą się kim jest nicpoń, kto zachowuje się jak impertynent i co to znaczy, że ktoś sobie folguje. Autorką polskiego przekładu jest Joanna Kulmowa, polska poetka, prozaiczka, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży. Natomiast nieco starsi melomani z pewnością świetnie będą się bawili na operze buffa księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego "Don Desiderio"[na zdjęciu]. Spektakle to jednak tylko część atrakcji tego wieczoru.

Przed zwiedzającymi otwarte zostaną pracownie krawieckie, gdzie powstają kostiumy do najnowszej premiery. Podczas wędrówki po teatrze będzie można także przymierzyć kostiumy z innych produkcji

i przez chwilę poczuć się jak tytułowa Tosca, Don Kichot czy Carmen. Aby kostium był kompletny i nieco tajemniczy, warto dołożyć do niego maskę teatralną wykonaną pod okiem fachowców w pracowni modelarskiej. Zwiedzający zajrzą też na próbę Chóru Opery Śląskiej oraz chóru dziecięcego, zobaczą jak wyglądają zajęcia Studia Baletowego dla dzieci i dorosłych oraz przyjrzą się lekcji tańca przygotowanej przez szkołę baletową. Artyści Opery Śląskiej udzielą darmowej lekcji śpiewu, a chętni goście osobiście sprawdzą, jak brzmią operowe instrumenty. Podczas zwiedzania Opery Śląskiej melomanom ma też pokazać się sam Upiór Opery.

**

Szczegółowy program wydarzenia

SPEKTAKLE

17:00 LA SERVA PADRONA - SŁUŻĄCA PANIĄ G. Battista Pergolesi - spektakl dla dzieci ( sala koncertowa im. A. Didura) bilety w promocyjnej cenie. Spektakl to adaptacja znanego komicznego intermezza. Historie sprytnych bohaterów zawsze stanowiły świetną rozrywkę dla kolejnych pokoleń.

Tak jest i w tym przypadku, bo "La serva padrona" bawi publiczność nieprzerwalnie od ponad 200 lat. W tej kolorowej krainie zabawki mają swoje osobowości, a ich przygody często tak wiernie oparte są na życiu, że oglądamy je z uśmiechem. Rozsiądźmy się zatem wygodnie na poduchach i zobaczmy jak zabawną historię zatwardziałego kawalera i sprytnej służącej opowiedzą nam laleczki z nocnego stolika.

19:00 DON DESIDERIO J. M.K. Poniatowski (Duża scena);

bilety w promocyjnej cenie. Akcja opery zaczyna się mocno dramatycznie, bo od wypadku samochodowego. W aucie znajdują się Don Desiderio i Don Curzio, notariusz. W kolejnej scenie widzimy tych bohaterów, jak przyjeżdżają w środku nocy do domu Riccardo, aby powiadomić jego żonę - Placidę i córkę Angiolinę o śmierci ich męża i ojca. Czy jest coś, co może pocieszyć kobiety w obliczu tragedii? Być może spadek, który dziedziczą. Ale są pewne warunki Opera Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego po raz pierwszy w Polsce została zaprezentowana przez Operę Śląską po 140 latach od lwowskiej premiery.

DODATKOWE ATRAKCJE

17:00 - 21:00 Operowa igła z nitka... . to okazja do podpatrzenia jak powstaja kostiumy operowe w naszych pracowniach krawieckich. W czasie Nocy Teatrów szyte beda kostiumy do jednej z naszych najnowszych produkcji. (budynek filharmonii, 2 piętro)

17:00 - 21:00 Wykonaj maske teatralna oraz zaprojektuj kostium z pomoca specjalistów i zabierz je do domu! - warsztaty plastyczne . To jedyna taka okazja, aby móc nauczyc sie, jak przygotowuje się projekty teatralne, oczywiscie prace mozna zabrac ze soba do domu! Kazdy zainteresowany stworzeniem swojego projektu otrzyma niezbędne materiały oraz rysunki dzieki, którym bedzie mógł stworzyc niepowtarzalna prace - byc moze stanie sie ona inspiracja do kolejnych produkcji?(pracownia malarsko-modelarska - dziedziniec przy budynku administracji)

17:00 - 21:00 I Ty mozesz zostac Carmen, Tosca... to okazja, zeby przymierzyc kostiumy z naszych produkcji operowych. Stroje sprawia, ze chociaz przez chwile bedzie mozna poczuc sie jak gwiazda.

17:00 - 18:30 Zaspiewaj z nami! Pokaz chóru dziecięcego Opery Śląskiej oraz warsztaty wokalne dla dzieci i młodzieży (sala szkoleniowa, parter)

18:30-18: 50 Jak oni śpiewają! Posłuchaj jak chór przygotowuje się do spektaklu "Don Desiderio" (sala szkoleniowa, parter)

19:00 - 21:00 Tenor, sopran , baryton - lekcji śpiewu operowego udzielać będą soliści Opery Śląskiej (sala szkoleniowa, parter)

Zaspiewaj z nami... to okazja, zeby poznac podstawy techniki spiewu, byc moze wsród widzów znajdą sie ukryte talenty!

17:00 - 21:00 Wszystko gra... pokaz instrumentów muzycznych

z mozliwoscia aktywnego udziału widzów (budynek filharmonii - sala orkiestrowa im. N. Siessa, parter)

Wszystko gra... to jedyna okazja, zeby poczuc sie jak muzyk i zagrac na instrumentach, które są wykorzystywane w spektaklach Opery Slaskiej. Przyjdz i zobacz jak brzmi gong, klawesyn czy harfa.

TANIEC DOBRY NA WSZYSTKO...

17:00 -17:45 Lekcja pokazowa Szkoły Baletowej w Bytomiu

17:45 - 18:30 próba otwarta do spektaklu "Don Kichot" baletu Opery Śląskiej

18:30 - 19:15 Warsztaty oraz pokaz Studia Baletowego dla maluszków

19:30 -21:00 Warsztaty Studia Baletowego dla dzieci i dorosłych

(sala baletowa, budynek filharmonii, 4 piętro)

22:00 Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania

22:45 Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania

23:15 Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania

* liczba miejsc na wycieczki "Poszukiwanie Upiora w Operze" ograniczona. Zapisy na zwiedzanie: bow@opera-slaska.pl, tel. 32 396 68 53

Bilety: 1 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji