Artykuły

Warszawa. Koncert "Moniuszko for the world" w Wilanowie

30 listopada o godz. 17.00 Warszawska Opera Kameralna zaprasza na koncert "Moniuszko for the world - najpiękniejsze pieśni polskie w językach świata" do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Kompozycje mistrza, które zachwycą nie tylko melomanów

Odważny projekt, propagujący twórczość Moniuszki ponownie na afiszach Warszawskiej Opery Kameralnej. Zapraszamy Państwa na wyjątkowe muzyczne wydarzenie, zainicjowane przez Emiliana Madeya - wybitnego pianistę i dyrygenta. "Moniuszko for the world", to koncert pieśni mistrza w wersjach obcojęzycznych.

Stanisław Moniuszko, jeden z czołowych polskich kompozytorów, pozostawił prawie 300 pieśni - przekładów polskiej i europejskiej poezji, z towarzyszeniem fortepianu. Zebrane w "Śpiewnikach domowych" utwory, odznaczają się głęboką ekspresją i naturalną melodyką, perfekcyjnie łącząc warstwę tekstową i muzyczną. Różnorodna tematyka wierszy poetów, wywodzących się z najbardziej ekspansywnych ośrodków kultury XIX w., sprawia, że Moniuszko jawi się jako współtwórca europejskiej liryki wokalnej XIX wieku. Wiele pieśni ze "Śpiewników domowych" na stałe weszło do repertuaru koncertowego i istnieje obecnie w powszechnej świadomości słuchaczy ("Prząśniczka", "Dziad i baba", "Złota rybka"). Inicjatywa Emiliana Madeya, który postanowił upowszechnić dzieła operowe Moniuszki w obcych językach, stanowi doskonale przemyślaną całość. Efektem zachwyceni będą zarówno miłośnicy pieśni ojca polskiej opery narodowej jak i zagraniczni słuchacze.

Występują:

Emilian Madey - fortepian, autor koncepcji artystycznej

Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran

Dariusz Machej - bas

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji