Artykuły

Łódź. Premierowy koncert "Moniuszko inaczej"

Jak trafić z twórczością Stanisława Moniuszki do serc i uszu młodszej publiczności? Podać ją w zupełnie nowej formie - uznali twórcy koncertu "Moniuszko inaczej" w Teatrze Muzycznym. Znane dziewiętnastowieczne arie i pieśni przedstawiają w niecodziennych aranżacjach, sięgając po współczesne gatunki: od swinga przez rock, reggaeton aż po elektroniczny dubstep. Premiera już dziś.

Stanisław Moniuszko wpisał się do naszej historii przede wszystkim jako twórca obu polskich oper narodowych: "Halki" i "Strasznego dworu".

- Proponowana przez nas muzyczna podróż przez współczesne brzmienia ma przedstawić młodszym słuchaczom talent Stanisława Moniuszki do tworzenia przebojowych melodii, łatwych do zapamiętania i zanucenia - zapowiadają pomysłodawcy koncertu Krzysztof Wawrzyniak i Krzysztof Brzeziński, którzy wspólnie go też poprowadzą. - Melodie i harmonie pozostaną niezmienione, ale ubrane w nowoczesne instrumentarium z pewnością mogą zaskoczyć - dodaje Brzeziński, odpowiedzialny za nowe aranżacje wykorzystujące różnorodność stylów muzycznych.

Czego możemy się spodziewać? Na przykład swingowej wersji "Gdyby rannym słonkiem" w wykonaniu Emilii Klimczak albo pieśni "Czary" śpiewanej przez Justynę Kopiszkę w wersji reggaetonowej. Karol Smulski zaprezentuje między innymi dubstepowego "Chochlika", a Paweł Erdman zmierzy się z ethnofolkową odsłoną pieśni "Kozak".

W programie znajduje się w sumie kilkanaście utworów w odsłonach popowych, rockowych czy rapowanych. Wśród nich nostalgiczna pieśń "Znasz-li ten kraj" czy humorystyczna aria Skołuby z opery "Straszny dwór".

Artystom Teatru Muzycznego w Łodzi akompaniować będzie czteroosobowy zespół muzyczny: Krzysztof Brzeziński, Paweł Zwierzyński-Pióro (gitara basowa, kontrabas), Gniewomir Tomczyk (perkusja, instrumenty elektroniczne) oraz Dj-Jakub Q.B.A. Cetnarowski.

Koncert przygotowany z okazji Roku Moniuszkowskiego zostanie zaprezentowany w Teatrze Muzycznym w Łodzi wystawiony zostanie również 13 listopada o g. 11.00. Bilety w cenie od 15 do 30 złotych kupować można w kasie teatru lub online.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji